Jak naprawić pęknięcia na suficie podwieszanym?

Sufity podwieszane cieszą się coraz większą popularnością. Z ich pomocą można z łatwością zniwelować pewne niedoskonałości konstrukcyjne, a także zakryć stare tynki, rury czy kable instalacyjne. Niestety taki element budowlany często wiąże się z dużym ryzykiem pęknięć. Jak skutecznie naprawić pęknięcia w suficie podwieszanym i czy można ich uniknąć?

Jakie są przyczyny pęknięć?

Chociaż wiele osób boryka się z takim problemem, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, skąd biorą się pęknięcia. Niektórzy uważają, że powodem są dyski, które po pewnym czasie samoistnie pękają. Jednak większość ludzi przypisuje uszkodzenie nieprawidłowemu montażowi.

Pęknięcia płyt kartonowo-gipsowych pojawiają się, jeśli ekipa remontowa lub pracownik budowlany wykona niewłaściwą ramę lub źle zamocuje płyty. Wtedy mogą one ulec niewielkim deformacjom, co w konsekwencji może skutkować pęknięciami. Do najczęstszych przyczyn pęknięć należą: sztywność stropu, źle zamocowane wieszaki, złej jakości klej do spoin, zakleszczanie się płyt, niewłaściwy dobór gruntu czy taśm.

Co warto wiedzieć przed naprawą pęknięć?

Warto pamiętać, że w nowo budowanych blokach czy domach przez 2-4 lata następuje proces osiadania materiałów i pęknięcia na suficie z płyt kartonowo gipsowych mogą pojawiać się samoistnie. W ten sposób nawet idealnie zamontowana instalacja sufitowa nie uchroni nas przed pęknięciem. W nieco starszych pomieszczeniach możesz natomiast śmiało postawić na sufity podwieszane.

Upewnij się, że nie masz uszkodzonej konstrukcji budynku

Jeśli mamy do czynienia z uszkodzeniem konstrukcji, musimy zabrać się za jej naprawę. Rozsądnym rozwiązaniem na początek może być kontakt z działem technicznym producenta sufitu podwieszanego. Przedstawiciel firmy po oględzinach zaleci wykonanie określonych czynności.

Być może przy zbyt dużych spękaniach i ryzyku zawalenia się całej konstrukcji konieczna będzie rozbiórka i ponowny montaż. Jeśli sam zbudowałeś sufit podwieszany, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję, dzięki której będziesz mógł naprawić pęknięcia samodzielnie.

Jakich narzędzi potrzebujesz do naprawienia pęknięcia sufitu?

W zależności od metody, na którą się zdecydujesz, przydadzą Ci się:

  • akcesoria malarskie,
  • masa akrylowa,
  • szpachelka,
  • listwy przysufitowe,
  • farba w wybranym przez Ciebie kolorze,
  • masa szpachlowa,
  • tapeta z włókna szklanego.

Jak naprawić pęknięcie na suficie podwieszanym?

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że pęknięcie w ścianie, zwłaszcza w suficie, może wskazywać na uszkodzenie konstrukcji. Pamiętaj, aby sprawdzić ramy pokoju i naprawić wszelkie problemy przed naprawieniem pęknięć w suficie.

Usuwanie pęknięć to nie lada wyzwanie. Na szczęście możesz sobie z nim poradzić. I to na kilka sposobów. Wybierz ten, który będzie dla Ciebie najlepszy.

  1. Ukryj pęknięcia sufitu pod tapetą

Najłatwiejszym sposobem jest pokrycie całego sufitu flizelinową tapetą. Jest to element wykonany z włókna szklanego, który nie tylko zapewnia maskowanie pęknięć i rys na całej powierzchni sufitu, ale także tworzy gładką i gładką powierzchnię. Zamaluj ją potem na dowolny kolor pasujący do wystroju wnętrza. To doskonała metoda, jeśli pęknięcia występują w wielu miejscach na suficie.

  1. Ponowne spoinowanie płyt gipsowo kartonowych

Jedną z zalecanych metod naprawy pęknięć jest ponowne zaspoinowanie płyty. Konieczne jest w tym czasie usunięcie resztek tynku oraz wtopionej w niej taśmy. Powstałą szczelinę między płytkami dodatkowo oczyszczamy, a następnie zgrzewamy i wypełniamy. Ostatni krok to zaszpachlowanie całości i wyrównanie jej papierem ściernym.

Możesz wybierać spośród taśm z włókna szklanego, które są bardzo łatwe w aplikacji i odporne na wilgoć, ale mało elastyczne. Taśm flizelinowych, bardzo trwałych, jednak najtrudniejszych w aplikacji lub papierowych, które chłoną wilgoć, choć są stosunkowo trudne w aplikacji.

  1. Użyj masy akrylowej

Dobrym sposobem jest też użycie masy akrylowej. W takim przypadku przetnij pęknięte złącze i wykonaj w nim mały rowek. Wypełnij całą powierzchnię masą akrylową, nadmiar rozprowadzając szpatułką po suficie. Szybkość i dokładność są tutaj bardzo ważne, ponieważ masa wysycha już po kilku minutach.

Naprawa niewielkich pęknięć

Gdy pęknięcia są małe, użyj szpatułki, aby zebrać trochę fugi i wciśnij ją w szczelinę. Ilość użytej zaprawy musi być wystarczająca do wypełnienia pęknięcia. Po wypełnieniu rozprowadź zaprawę, dociskając szpatułką tak, aby była prawie płaska względem ściany: pomoże to w wyrównaniu całości. Skończysz teraz z nadmiarem zaprawy, którą należy zacierać tam i z powrotem, aby pokryć również najbliższe otoczenie. Po wypełnieniu pęknięcia odczekaj do wyschnięcia, a następnie delikatnie wyrównaj w celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni.

Jak dbać o sufit podwieszany?

Nie chcesz, żeby pęknięcia w suficie podwieszanym wróciły? Niestety nie zawsze jest to możliwe. Podczas naprawy sufitu w pokoju musisz zaopatrzyć się w czas, ale też dużo cierpliwości. W przeciwnym razie uzyskanie dobrych wyników nie będzie możliwe, a wysiłek, jaki w każdym razie wymaga ta praca, będzie bezużyteczny.

Pęknięcia w sufitach podwieszanych powstają z bardzo różnych powodów. Niektóre przyczyny mogą dotyczyć problemu ograniczonego do tynku, inne do solidności ścian i konstrukcji nośnych. Budując sufit podwieszany, pamiętaj, żeby cała konstrukcja nie była za ciężka oraz nie narażaj jej na wilgoć. Czyszczenie sufitu to najlepszy sposób ma pozbycie się bakterii czy grzybów. Dzięki temu pytanie, jak zlikwidować pęknięcia na suficie podwieszanym długo nie będzie zaprzątało Twojej głowy.

Jeśli pęknięcie jest wynikiem uszkodzenia konstrukcji, nakładanie stiuku ściennego będzie jak próba przecinania wody nożem, bezużyteczna. Niezbędne jest natychmiastowe skontaktowanie się ze specjalistą, który bada przyczynę niepowodzenia i planuje skuteczną i bezpieczną interwencję.