W dzisiejszych czasach nie musisz zadowalać się pochyłymi sufitami czy małymi oknami połaciowymi. Lukarna doda stylu i charakteru, a także zwiększy przestrzeń i zmaksymalizuje powierzchnię użytkową Twojego wnętrza. Przekształć ciasny strych w pełnowymiarowe poddasze z dużą ilością światła dziennego.
Co to jest lukarna?
Lukarna to pionowe okno z własnym daszkiem. Jej charakterystyczna konstrukcja stanowi doskonałe źródło światła oraz wentylacji przestrzeni dachowych.
W przeciwieństwie do świetlików lukarna daje również możliwość zwiększenia wysokości nadproża w pomieszczeniu i pozwala uzyskać więcej powierzchni użytkowej. Lukarny dachowe często są jednym z podstawowych elementów przebudowy strychu. Jako wyróżniający się element wielu budynków, różne typy lukarn ewoluowały, aby uzupełniać różne style architektoniczne.
Konstrukcja lukarny i jej przeznaczenie
Okna od wieków nazywane są „oczami” mieszkania. Podobnie jak komin, lukarny dachowe nie są częścią dachu, lecz przebijają się przez niego. Lukarny bardziej sprawdzają się przy dachach stromych, których sam kąt nachylenia wynosi 45 stopni. Te okna dachowe w istotny sposób zmieniają wygląd bryły budynku i mogą zwiększyć jej walory dekoracyjne.
Budowa lukarny nie należy do najtrudniejszych czynności, ale wymaga fachowej wiedzy w kwestii izolacji. Wykonanie lukarny o niestandardowym kształcie może kosztować nawet do kilku tysięcy złotych. Wyższa cena zależy przede wszystkim od jej wielkości, typu zadaszenia oraz większej szerokości.
Lukarna w nowoczesnym domu
Przy wyborze lukarny trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre przepuszczają dwukrotnie mniej światła od okien dachowych, tworząc. Jest to tzw. efekt tunelu, który powstaje w przypadku małych lukarn. Jeśli myślisz o zaadaptowaniu poddasza możliwe, że o wiele łatwiej będzie Ci wybrać pasujące okna połaciowe, bez konieczności ingerowania w konstrukcję dachu. Standardowa lukarna będzie natomiast dobrym rozwiązaniem w przypadku nowych, niewielkich domów.