Mezanina. Co to jest? Skąd się wzięło?

Mezanin to określenie, które oznacza półpiętro i pochodzi od słowa mezzano, które znaczy środkowy. Ta niska kondygnacja między piętrami pojawiała się głównie w architekturze pałacowej. Najczęściej termin ten odnosi się do kondygnacji między parterem a pierwszym piętrem.

Mezanin i jego przeznaczenie

Co ciekawe, termin mezanina nie odnosi się do żadnej konkretnej funkcji i może być używany do wielu celów. Może być wykorzystywany bardzo luźno i odnosić się nawet do podłogi nad parterem, zwłaszcza jeśli parter z bardzo wysokim sufitem został przedzielony poziomo na dwa piętra.

Początkowo mezzanino było powierzchnią przeznaczoną głównie na pokoje dla służby, dzieci oraz przestrzenie gościnne. Z czasem jednak jej przeznaczenie mocno się zmieniło. Dziś antresola często stosowana jest w przemyśle, gdzie pomieszczenia są niezwykle wysokie. Świetnie sprawdza się w halach magazynowych, jako konstrukcja półstała, którą łatwo zdemontować i przenieść.

Mezanin. Jakie ma zastosowanie?

Mezanina jest powszechnie stosowana w architekturze nowoczesnej. Można wykorzystać ją w pomieszczeniach, które charakteryzują się dużą wysokością. Często stosowana jest w nowoczesnych kawiarniach oraz małych, lecz wysokich mieszkaniach. Skradła serca właścicieli niewielkich kawalerek, w których każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota.

Jej zadaniem jest powiększenie przestrzeni użytkowej, więc może służyć nam jako sypialnia, garderoba, biblioteczka czy miejsce do przechowywania nieistotnych przedmiotów. Oprócz funkcjonalności dodaje pomieszczeniu wielu walorów estetycznych.