Nawa. Czym jest ta część kościoła dla wiernych?

Nawa to długa, wąska część kościoła przeznaczona dla wiernych. Słowo „nawa” pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „statek”, ponieważ ludzie w średniowieczu uważali, że nawa wygląda jak dolna część statku odwrócona do góry nogami.

Co to jest nawa?

Nawa to najszersza, środkowa część kościoła między prezbiterium a kruchtą. Długie korytarze po drugiej stronie kolumn nazywane są nawami bocznymi. Niektóre duże kościoły mają pięć naw – dużą nawę środkową i dwie nawy po obu stronach, oddzielone czterema rzędami kolumn.

Ta środkowa i główna część kościoła chrześcijańskiego, rozciągasię od wejścia o nazwie narteks po transept (nawa poprzeczna przecinająca nawę przed prezbiterium w kościele na planie krzyża). W przypadku braku transeptów,do prezbiterium (teren wokół ołtarza).

Jaką symbolikę ma nawa?

Hasło „nawa” ma znaczenie symboliczne. Wynika to nie tylko z architektonicznej konstrukcji stropu, który często w kościołach romańskich i gotyckich ma kształt przewróconego kadłuba. Także i przede wszystkim z „łódki”, z której Jezus nauczał tłumy.

Hasła pochodzą od navis, łacińskiego słowa oznaczającego statek, wczesnochrześcijańskiego symbolu Kościoła jako całości, z możliwym połączeniem ze „okrętem św. Piotra ” lub Arką Noego. Termin ten mógł również sugerować stępkowy kształt sklepienia kościoła. W wielu krajach nordyckich i bałtyckich model statku często wisi w nawie kościół, a w niektórych językach to samo słowo oznacza zarówno „nawę”, jak i „statek”.

Historia nawy. Co warto o niej wiedzieć?

W całej historii architektura religijna była przedmiotem inwestycji zarówno finansowych, jak i kulturalnych, co pozwoliło jej urosnąć do formy sztuki, która wpłynęła na wiele różnych imperiów. Tym, co czyni nawę wyjątkową jako element architektoniczny, jest to, że została zaprojektowana do użytku zwykłych obywateli, takich jak ty i ja, w kościele. Skupienie się na zaspokajaniu potrzeb ludzi było ważne dla przyjęcia chrześcijaństwa na wczesnym etapie, gdy wiara zyskiwała popularność.

Nawy są często nie tylko dramatycznie zaprojektowane, z wysokimi sufitami i ozdobnymi detalami, ale często są również budowane z myślą o akustyce. Akustyka została starannie przemyślana, aby zapewnić słyszalność chórów i duchownych, nawet z tyłu części wypoczynkowej. Początkowo nawa była uważana wyłącznie za nawę pośrodku kościołów z krzyżem łacińskim. Po czasie ewoluowała, obejmując cały obszar centralny, który może mieć wiele lub bardzo mało korytarzy, w zależności od stylu architektonicznego i okresu.