Twój sufit nie wygląda wystarczająco estetycznie? Chciałbyś zmienić aranżację swoich pomieszczeń w oryginalny sposób? Rozwiązaniem może być zasłonięcie lub obniżenie sufitów. Dzięki temu nie tylko poprawisz izolację akustyczną i cieplną, ale również zapewnisz nowe miejsce na nowe aranżacje świetle. Sprawdź najlepsze sposoby na zasłonięcie sufitu lub jego obniżenie.
Dlaczego warto obniżyć sufit?
Istnieje wiele powodów, które mogą prowadzić do obniżenia lub zasłonięcia sufitu całkowicie. Przede wszystkim konieczność stworzenia większej izolacyjności akustycznej w stosunku do podłogi powyżej. Tak aby nie było słychać kroków, ruchów krzesła czy łomotu przedmiotów spadających na podłogę. Twoich sąsiadów.
Obniżony sufit idealnie wpisze się każde pomieszczenie, tym bardziej we wnętrza loftowe czy te w stylu angielskim. Ponadto poprawi efektywność energetyczną, ponieważ materiał izolacyjny chroni również przed temperaturami zewnętrznymi i zmniejsza kubaturę ogrzewanego pomieszczenia.
Ponadto dzięki obniżeniu sufitu stworzysz jaśniejsze wnętrza. To za sprawą umieszczenia w suficie podwieszanym oświetlenia stworzonego z półek w paski LED-owe lub wnęk oświetleniowych. Taki sufit sprawdzi się również w wąskich miejscach w domu lub do zaadaptowania niedoświetlonego poddasza. To idealny moment, aby te wnętrza nabrały smaku.
Sufit podwieszany to również idealne rozwiązanie jeśli chcesz ukryć rury czy kanały i wszelkie niedoskonałości. Oprócz tego uczyni on dom bezpieczniejszym, bo niektóre materiały użyte do jego budowy są ognioodporne i zmniejszają niebezpieczeństwa związane z wybuchem pożaru.
Nie wiesz z czego wybierać? Przed Tobą cały wachlarz rozwiązań: sufity podwieszane, sufity napinane czy sufity betonowe. Pamiętaj, że nie muszą mieć one określonego kształtu. Pozwól sobie na odrobinę ekstrawagancji.
W przypadku, gdy w części dziennej znajduje się otwarta przestrzeń, sufit podwieszany może służyć do odgraniczenia i odróżnienia kuchni od salonu lub tego drugiego od gabinetu. Wszystko po to, aby podkreślić styl wnętrza.
Jakie są najprostsze sposoby na zakrycie nieestetycznego sufitu?
Dom to coś więcej niż to, co widać na pierwszy rzut oka. To przede wszystkim miejsce, w którym dzielisz wszystkie swoje troski i spędzasz najwięcej czasu z bliskimi. Nic dziwnego, że zależy Ci na jak największym komforcie i ciekawym wyglądzie. Przed Tobą najciekawsze sposoby na stworzenie optycznie niższego sufitu, który nada Twojemu wnętrzu poczucia ciepła i komfortu.
Przemaluj sufit na ciemny odcień
Pierwszy sposób to sufit pomalowany na ciemny kolor. Jeśli masz duży salon, ciemniejszy kolor farby na suficie sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej intymne, a proporcje wnętrza optycznie się zmniejszą. Przykładowo grafitowy lub ciemnoniebieski kolor nie tylko da złudzenie, że sufit jest niższy, ale nada całemu wnętrzu ciepłego klimatu.
Kolorowy sufit to również dobry pomysł. W tym celu warto użyć ciepłych kolorów, takich jak czerwień lub pomarańcz, które tworzą efekt „zbliżania się”. Jeśli chcesz uzyskać bardziej wyrafinowany wygląd w pokoju, użyj tego samego koloru farby na ścianach i suficie.
Następnie użyj białej farby na wykończeniu, aby nadać całości kontrastu. Jeśli masz kuchnię lub łazienkę w naturalnym kolorze, dodaj kolor do ścian i sufitu, aby uczynić pokój bardziej interesującym.
Jeśli chcesz uzyskać wygląd loftowego wnętrza — betonowy sufit w ciemniejszym odcieniu będzie strzałem w dziesiątkę. Jesteś szczęśliwym posiadaczem mieszkania w industrialnym klimacie? Pamiętaj, że najlepszym pomysłem na piękny sufit betonowy jest pozostawienie go takim, jaki był zaraz po zrobieniu stropu.
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie i dodatki
Przede wszystkim uniknij oświetlania sufitu. W tym celu idealnie sprawdzi się zastosowanie kinkietów ściennych, w których można sterować barwą i intensywnością światła. Stworzy to wizualną iluzję, że sufit jest niższy niż się wydaje.
Ponadto warto zadbać o odpowiednie dodatki. Użyj obrazów na ścianie po to aby przesunąć wzrok z sufitu i stworzyć alternatywny punkt odniesienia. To rozwiązanie jest używane, aby skupić się na określonym punkcie, a resztę dekoracyjnej sceny zignorować. Pamiętaj, że inne przedmioty dekoracyjne, takie jak plakaty, fotografie czy płyty winylowe mogą również służyć jako przedmioty rozpraszające uwagę.
Jakie zalety ma sufit podwieszany w domu?
Istnieje wiele różnych powodów, dla których warto zdecydować się na sufit podwieszany. Zwłaszcza w domach lub kamieniach, w których są czasami bardzo wysokie pomieszczenia, które nie każdemu przypadną do gustu. Duże zapotrzebowanie na energię grzewczą jest również zimą ze względu na dużą wysokość pomieszczenia.
W przypadku sufitu podwieszanego tę niekorzystną sytuację można dość łatwo wyeliminować. Ze względu na mniejszą kubaturę pomieszczenia, dzięki zastosowaniu sufitu podwieszanego, zużycie energii wyraźnie spada.
Czy to w salonie, czy w pomieszczeniach służących do prób zespołów i orkiestr – podwieszany sufit zapewnia znacznie lepszą akustykę. W idealnym przypadku dźwięk jest nawet wyciszony, aby nie przeszkadzać sąsiadom ani innym osobom trzecim.
Chociaż ilość i rozkład padającego światła zmienia się po zamontowaniu sufitu podwieszanego, otwiera to również wiele interesujących możliwości pracy z reflektorami punktowymi lub innymi eleganckimi koncepcjami oświetleniowymi. Nad sufitami podwieszanymi łatwo poprowadzić kable, które zasilają nowe lampy w energię elektryczną.
Sufit podwieszany nie tylko idealnie nadaje się do ukrycia kabli, ale stwarza również możliwość sprytnego ustawienia lub zamocowania innego sprzętu technicznego tak, aby był on niewidoczny dla oka osoby przebywającej w pomieszczeniu. Na przykład routery WLAN, skrzynki przyłączeniowe i elementy domowego systemu alarmowego można umieścić nad sufitem podwieszanym.
W ten sposób można ukryć kable głośników sufitowych, aby uzyskać trójwymiarowy dźwięk przestrzenny w salonie. Dzięki sufitowi podwieszanemu można zastosować tak wiele nowoczesnych technologii bez wpływu na wygląd danej przestrzeni.
W jakich pomieszczeniach najlepiej zdecydować się na obniżenie sufitu?
Jak wcześniej ustaliliśmy stworzenie sufitu podwieszanego można wykorzystać do ukrycia rur, kanałów lub stworzenia bardziej przejrzystego i przyjaznego obszaru w Twoim mieszkaniu. Z estetycznego punktu widzenia sufit podwieszany będzie dobrze wyglądał w każdej przestrzeni domu. W kuchni obniżenie może okazać się bardzo przydatne do podłączenia okapu na zewnątrz, do ukrycia rur oraz do wstawienia lampek LED, które lepiej oświetlą płytę.
W salonie natomiast obniżenie sufitu z płyt gipsowo-kartonowych może posłużyć do wytyczenia strefy do nauki lub przestrzeni przeznaczonej do czytania. W sypialni sufit podwieszany można zastosować np. na ścianie, na której znajduje się zagłówek, aby nadać mu większą wagę.
Jakie są pozostałe sposoby na zasłonięcie sufitu?
Używanie farby nie jest jedyną opcją do pokrycia nieatrakcyjnego sufitu. Istnieje wiele materiałów sufitowych, które mogą wykonać to zadanie lepiej i łatwiej. Zamiast malować, ukryj sufit pod specjalnymi płytami sufitowymi, wypróbuj drewniane panele lub skorzystaj z innych ciekawych opcji.
Drewno to idealny pomysł na osiągnięcie rustykalnych wnętrz
Okładzina sufitowa wykonana z drewnianych desek to niezwykłe, ale godne uwagi rozwiązanie. Pozwala podkreślić dziwaczną kubaturę przestrzeni i zagwarantować jej izolację termiczną. Należy je wziąć pod uwagę, nawet jeśli nie mieszkamy w górach lub w szczególnie surowym klimatycznym
W najbardziej autentycznych i uroczych rezydencjach wiejskich odsłonięte belki stropowe i drewniane podłogi tworzą idealną równowagę. Nie wyklucza to jednak starannej pracy nad wykończeniami i paletami kolorów. Warto inspirować się szarością – bardzo „szwedzką” nutą koloru, która nadaje pomieszczeniu trzeźwy i spokojny charakter.
Pomysł na sufit do wnętrz nowoczesnych? Użyj sufitu napinanego
W porównaniu z klasycznymi sufitami podwieszanymi z płyt gipsowo-kartonowych, termorozciągliwe membrany oferują znacznie bardziej praktyczny i dynamiczny sufit.
Nie ma potrzeby podejmowania ostatecznych decyzji, wystarczy wybrać styl, który najlepiej pasuje do otoczenia i jego przeznaczenia, ze świadomością możliwości modyfikacji sufitu w przyszłości. Co więcej, sufit napinany nie wymaga prac murarskich i można go zainstalować w nawet ciągu jednego dnia.
On jest w stanie pochłaniać dźwięk i oferuje dziesiątki konfigurowalnych rozwiązań o ciekawym efekcie wizualnym, w tym instalację dodatkowych elementów dekoracyjnych i funkcjonalnych. Do wyboru masz różne opcje, przykładowo:
- Sufit z efektem trójwymiarowości, który nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny wygląd. Na materiale tworzony jest obraz 3D, który tworzy optyczny efekt głębi, dając wrażenie posiadania znacznie większej dostępnej przestrzeni.
- Podświetlany sufit napinany wykonany z podświetlanych membran polimerowych. To nowoczesne, szczególnie nowatorskie i futurystyczne rozwiązanie. Podświetlenie uzyskuje się dzięki systemowi białych diod LED z podziałem na światło zimne i światło ciepłe, czyli RGB (wielokolorowe), ponadto istnieje możliwość odtwarzania filmów na suficie.
Wyklej sufit podwieszany tapetą
Sufit w salonie jest powtarzalny i nieciekawy? Jeśli masz ochotę na przygodę, a twoje ściany są w jednolitym kolorze, możesz spróbować dodać warstwę tapety do sufitu podwieszanego. Jest to równie ciekawe rozwiązanie. Warto pamiętać, że bez względu na rodzaj tapety, której używasz, potrzebujesz możliwie jak najgładszej powierzchni, aby klej się przykleił. Więc jeśli twoje płyty sufitowe są bardzo teksturowane, być może trzeba będzie je wypełnić lekką szpachlą.
Dodaj wysokie meble do pokoju
Dodanie wysokich mebli do pokoju upiększa pomieszczenie i tworzy efekt niższego sufitu. Im bliżej sufitu znajdują się meble, tym bardziej zwiększa się pionowa przestrzeń i sprawia, że sufit wygląda na niższy. Z drugiej strony, przeciwieństwo tej prostej sztuczki do wnętrza domu może być wykorzystane do stworzenia wysokiego sufitu.
Sufit z blachy w celu stworzenia industrialnego klimatu
Sufit z blachy falistej wygląda świetnie, jeśli lubisz industrialny lub minimalistyczny styl. Jest on mocowany bezpośrednio do belek stropowych za pomocą śrub. Dodanie metalowych płyt sufitowych do pokoju jest proste; możesz łatwo przymocować je do sufitu za pomocą klejów, a płytki mają ciekawe style, które mogą nadać ton stylowi retro.
Drewniane panele, płyty gipsowo-kartonowe i sufity łączone na pióro i wpust mogą wyglądać bogato i bardziej tradycyjnie, ale wymagają więcej czasu i wysiłku. Sufity wyłożone drewnianymi boazeriami mogą być ciężkie, więc jeśli wybierzesz tę drogę, będziesz potrzebować solidnej ramy pod spodem. Sufity łączone na pióro i wpust wyglądają imponująco, ale są prawdopodobnie są najbardziej czasochłonne.
Po zainstalowaniu płyty gipsowo-kartonowej należy ją zagruntować i pomalować, ale może ona nie wymagać konserwacji przez wiele lat. Jak widać stoi przed Tobą wiele rozwiązań. Każde z nich ma pewne zalety, ale również nieliczne wady. Nie bój się eksperymentować i próbować różnych opcji.