Łuki optycznie powiększają przestrzeń i w przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi, są uniwersalne i nadają pomieszczeniom lekkości. Planujesz budowę własnego łuku? Pomyśl o tym już na etapie wznoszenia budynku. W późniejszym czasie może być to już po prostu niemożliwe lub bardzo utrudnione. Poznaj najlepsze sposoby jak wykonać łuk drzwiowy samodzielnie.
Czym są drzwi w kształcie łuku?
Konstrukcje w kształcie łuku to elementy architektoniczne stworzone, by rozdzielać pomieszczenia na pełnoprawne części funkcjonalne. Nie bez powodu instalowanie łuków zamiast drzwi jest dziś niezwykle popularne.
Przykładowo mieszkania o nieregularnym kształcie często wymagają dodatkowej dekoracji, która stanie się ozdobą wnętrza. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się konstrukcja w kształcie łuku.
Jeżeli jesteś natomiast właścicielem małego mieszkania z wąskimi korytarzami, z pewnością spotkałeś się z tym, że drzwi nie otwierają się do końca lub niekorzystnie blokują przejście. Łukowate drzwi sprawią, że szybko pozbędziesz się tych problemów.
Jakie zalety ma budowa łuku w Twoim domu?
Największą zaletą łuków jest to, że pozwalają wydzielić strefy o różnym przeznaczeniu, optycznie powiększając przestrzeń. Ponadto za pomocą dekoracyjnych detali łukowate konstrukcje pasują do niemal każdego stylu wnętrza.
Konstrukcje łukowe mają tę zaletę, że optycznie powiększają przestrzeń i są ekonomiczne. W przeciwieństwie do konstrukcji drzwi, łuki są uniwersalne, natomiast drzwi należy dobierać ostrożniej, aby dopasować je do stylu wnętrza.
Wykonanie łuku w Twoim domu
Po pierwsze wybierz kształt łuku, który będzie pasował do parametrów wnętrza. Weź pod uwagę materiał, styl kolorystyczny przyszłej konstrukcji, a także cechy wnętrza, styl sąsiednich pomieszczeń i przede wszystkim wielkość otworu. Możesz wziąć pod uwagę różne projekty.
Przykładowo design romantyczny to tak naprawdę prostokątny łuk, który jest zaokrąglony na krawędziach. Chciałbyś przekształcić tradycyjny otwór drzwiowy? Upewnij się, czy jest to możliwe i czy otwór znajdujący się w ścianie nośnej nie zagrozi konstrukcji całego domu.
Jak zrobić łuk w ścianie z płyt gipsowo kartonowych?
Proces jest podobny do tworzenia ściany z płyt kartonowo-gipsowych. Pracę rozpocznij od zaprojektowania kształtu łuku. Następnie konieczne jest sprawdzenie stanu ścian, w których będzie znajdować się ten typ łuku. Oto instrukcja, dzięki której dowiesz się jak wykonać łuk w prosty sposób.
Instrukcja wykonywania łuku drzwiowego z płyty gipsowo-kartonowej
Instalacja łuku to proces, który możesz wykonać samodzielnie. Płyty gipsowo-kartonowe w tym przypadku będą najlepszym wyborem. Podczas montażu musisz najpierw zdecydować o miejscu instalacji.W przypadku, gdy wyjście z kuchni przylega do sypialni, istnieje ryzyko powstania dyskomfortu. Ciągły hałas i zapachy jedzenia będą zakłócać odpoczynek i sen. W takich przypadkach zaleca się instalowanie łuków np. między jadalnią a kuchnią.
Żeby stworzyć zabudowę, potrzebujesz profili CW i UW, które zamocujesz odpowiednio w pionie oraz w poziomie. Pamiętaj, że przerwa pomiędzy profilami pionowymi w miejscu planowanego łuku powinna być większa. Oto dalsza część kroków:
- Do profili przymocuj płyty.
- Narysuj kształt drzwi oraz ich łukowe zakończenie.
- Wytnij odpowiedni otwór.
- Sięgnij po profil UW.
- Natnij go w odstępach od 2-4 cm.
- Następnie wygnij w dowolny kształt łuku.
- Po zamocowaniu go od tyłu ścianki zamocuj do niego pasek płyty gipsowej.
Wszystko powtarzamy w przypadku profili pionowych, a na koniec montujemy płyty gipsowo-kartonowe po drugiej stronie łuku i wycinamy w nich otwór.
W jaki sposób wykończyć łuk?
Żeby wyciąć i ozdobić łuk, nie są wymagane żadne specjalne umiejętności. Możesz po prostu otynkować i pomalować powierzchnię łukowatej konstrukcji, aby dopasować ją do kolorystyki pomieszczenia.
Po udanej instalacji możesz przejść do wykańczania łuków. Opcji jest wiele, od tapety po zasłony z koralików. Pamiętaj tylko o tym, że rogi łuku muszą być zamknięte elastycznymi listwami. Niewielki rozmiar elementów np. z mozaiki ceramicznej umożliwia pokrycie nawet zaokrąglonych płaszczyzn.
Ciekawym pomysłem na wykończenie wnętrz jest też dodanie oświetlenia do często teraz spotykanych sufitów podwieszanych, które w ciekawy sposób mogą łączyć się z łukami. Do wyboru są wnęki oświetleniowe, sufit halogenowy czy półki LED.
Sposoby na dekoracje łuków
Istnieje wiele różnych pomysłów na dekorację wnętrz ze sklepieniami łukowymi. Najlepiej rozpocząć ich realizację od wyboru materiału produkcyjnego. Łuk, stworzony z kamienia, wygląda nieporęcznie, ale nadaje mocy i statusu. Możesz wybierać spośród różnych faktur i kolorów, aby Twoje wnętrze było jak najbardziej oryginalne i świeże.
Jednak jedną z najpopularniejszych metod dekorowania sklepień łukowych jest boazeria. Drewno, zwłaszcza drewno naturalne ma szlachetny wygląd i jest bardzo popularne przy tworzeniu różnorodnych wnętrz. Niezależnie od charakteru pomieszczenia, czy to korytarz, czy salon elegancja naturalnego drewna gwarantuje wprowadzenie do wystroju ciepła i komfortu.