Płycina jest to element dekoracyjny wykorzystywany na ścianach, elewacji oraz stropach, który ma fragment płaszczyzny ujęty w obramowanie. Obramowanie to często wykonane jest z profilowanych listew, które mogą być wklęsłe lub wypukłe. Kształt płyciny zależy od wizji artysty, choć najczęściej jest czworobokiem, ale może być również okrągła, owalna, a nawet nieregularna.
Płycina — gdzie można ją spotkać?
Pole płyciny może być wypełnione malowidłem, płaskorzeźbą, intarsją lub wieloma innymi technikami zdobniczymi. Płyciny były bardzo popularne szczególnie w architekturze Starożytnego Rzymu i nowożytnej.
Płycinę bardzo często można spotkać jako ozdobę pomiędzy oknami, np. w kamienicach. Warto zwrócić również uwagę na schodki ambon w kościołach, gdzie często znaleźć można bogato zdobione płyciny. Zdarza się, że płycina widoczna jest także w świątyniach jako ozdoba balkonu chóru.
Co ciekawe, wiele przydrożnych kapliczek lub kapliczek znajdujących się przed kościołami również wyposażonych jest w płycinę. Tutaj jednak jest wprost przeciwnie do tych, znajdujących się wewnątrz świątyni. Te najczęściej mają bardzo proste formy i nie są dodatkowo zdobione.
Drzwi płycinowe, czyli sztuka w meblarstwie
Dziś drzwi wewnętrzne również mogą być dekorowane z pomocą płyciny. Konstrukcja drzwi tworzona jest przy pomocy pionowych i poziomych słupków, które nazywa się szprosami. Te oto szprosy dzielą powierzchnię skrzydła drzwiowego na mniejsze części i w ten sposób powstaje płycina. Jej wnętrze można wypełnić wieloma ciekawymi elementami.
Płyciny drzwiowe mogą mieć różnorodne wypełnienie. Bardzo często stosuje się kasetony, które wykonane są z ozdobnych płyt drewnianych. Popularne są również przeszklenia, ale także proste formy, które pasują do każdego wystroju mieszkania.
Oprócz form płycinowych są również drzwi płytowe, których konstrukcja jest znacznie prostsza i wykonana z klejonego warstwowo drewna. Również w drzwiach płytowych montuje się przeszklenia, które umieszcza się w dodatkowej ramie.