Uszkodzenia na płycie gipsowo-kartonowej – jak naprawić ubytki?

Płyta g-k to bardzo wygodny materiał budowlany, z którego tworzy się ścianki szybko i przyjemne. Poza tym nie obciążają stropu, a sama płyta pozwala na idealnie gładkie wykończenie. Niestety płyty kartonowo-gipsowe nie należą do najtrwalszych materiałów. Łatwo je uszkodzić, ale równie łatwo je naprawić. Z pomocą gipsowej masy naprawczej możesz uratować każde ubytki płyty. Przeczytaj jak zaradzić problemom z masą szpachlową oraz kiedy użyć taśmy zbrojącej, aby płyta wyglądała doskonale z każdej strony.

Naprawa lekkich wgnieceń

Niestety uszkodzenia mechaniczne płyt kartonowo-gipsowych zdarzają się dość często. Na szczęście dziury nie oznaczają od razu, że musimy wymieniać całą ściankę. Odpowiednie “zabiegi pielęgnacyjne” mogą sprawić, że płyta będzie wyglądać jak nowa. Wystarczy zaopatrzyć się w potrzebne materiały i narzędzia.

W przypadku, gdy zewnętrzna warstwa płyty g-k nie pękła, ani nie została uszkodzona, a jedynym jej mankamentem jest drobne wgniecenie, to naprawa jest niezwykle prosta. Wystarczy, że przygotujesz sobie niewielką ilość gładzi i nałożysz ją na wgniecenie. Zwróć uwagę, aby jej powłoka nie była grubsza niż 2 mm.

Ubytki – jak załatać dziurę w płycie g-k?

Niewielki ubytek. Co z nim zrobić?

Jeśli mamy do czynienia z niewielkim ubytkiem, musimy zacząć od sprawdzenia, czy w uszkodzonym fragmencie gips pracuje pod palcami. W takiej sytuacji należy go wykruszyć i pozostawić na ścianie jedynie to, co mocno się trzyma. Wszystkie zabrudzenia dokładnie czyścimy, a nierówności szlifujemy.

Następnie miejsce uszkodzenia starannie uzupełniamy. Przygotowujemy masę szpachlową i nakładamy na ubytek, pamiętając przy tym, aby nie robić tego na jeden raz. W ten sposób szpachlówka może wybrzuszać się i wypływać. Każda nałożona warstwa powinna dobrze wyschnąć, zanim zaczniemy nakładać kolejne.

Przygotowujemy papier ścierny. Przy jego pomocy, kiedy tylko ściana będzie sucha, wygładzamy powierzchnię. Aby nie narażać swojej płyty g-k na nierówności, najlepiej, jeśli wygładzając ścianę papierem ściernym, nałożymy go na twardą i płaską powierzchnię. Dzięki temu tarcie wykonywane będzie na równej płaszczyźnie, a my uzyskamy gładki i równy efekt.

Kiedy już skończymy, czyścimy i odkurzamy płytę z resztek gipsu i malujemy na kolor ściany. Pamiętaj, aby nie używać do tego pędzla, gdyż lubi zostawiać smugi. Doskonale sprawdzi się tutaj mały i precyzyjny wałek.

Duże uszkodzenie ściany. Zrób sam plaster naprawczy karton gips i pamiętaj o odpowiednich krawędziach otworu

Wcale nie musimy od razu myśleć o zakupie nowej płyty, jeśli w ścianie z płyt g-k powstały duże dziury. Zacznijmy od obrysowania wokół uszkodzenia kwadratu bądź prostokąta. Możemy wykorzystać do tego tekturę, która posłuży jako szablon. W ten sposób wyznaczymy rozmiar, który dokładnie pokryje uszkodzenie.

Następnie wycinamy otwór odpowiadający przygotowanemu szablonowi. Najlepiej, jeśli zrobimy to przy pomocy ostrego nożyka. Musimy robić to ostrożnie i nie zbaczać z linii, które wcześniej wyznaczyliśmy. Teraz koniecznie wyrównujemy nierówności i wygładzamy linie. Powiększenie dziury jest niezwykle istotne, gdyż w jej miejsce wycinamy identyczny kwadrat z płyty g-k. Nie zapomnij, aby krawędzie łaty przyciąć pod kątem 45 stopni. Krawędzie otworu również muszą być sfazowane. Wszystko po to, aby stworzyć przestrzeń na masę szpachlową.

Kolejny istotny krok to przygotowanie stalowych profili. Ich długość powinna być dwukrotnie większa niż długość łaty. Profile mocujemy do ściany, z tyłu płyty, za pomocą wkrętów, w taki sposób, aby połowa ich szerokości wystawała poza otwór. Kiedy już to zrobisz, możesz przykręcić łatę.

Teraz czas nałożyć masę szpachlową i zatopić w niej odcinki taśmy flizelinowej. Kiedy ostatnia już warstwa gipsu wyschnie, czas wyszlifować jego powierzchnię papierem ściernym, zagruntowanie i pomalowanie.

Jak naprawić ubytki w narożnikach ściany g-k?

Naprawa ubytków w narożnikach może odbyć się na dwa sposoby. Pierwszy to położenie taśmy z aluminiową wkładką. Jej krawędzie należy zabezpieczyć warstwą gipsu, a na koniec wyrównać powierzchnię.

Drugi sposób jest bardziej wymagający. Tutaj musimy wymienić cały profil narożnikowy. Potrzebny będzie gips szpachlowy, przy pomocy którego umieścimy nowy profil. Czekamy, aż wyschnie, gruntujemy i malujemy na kolor ściany.

Widoczne spoiny w płycie kartonowo-gipsowej

Zauważyłeś pękniecie płyty g-k i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? To proste. Pęknięcia stworzone przez spoiny płyt g-k należy najpierw oczyścić. Następnie nałożyć na nie masę szpachlową. Kolejną ważną kwestią jest wzmocnienie tego miejsca, aby do kolejnych pęknięć już nie dochodziło.

Możesz to zrobić z pomocą specjalnych taśm, które są elastyczne i odporne na uszkodzenia. Kiedy będziesz je układać, pamiętaj, żeby robić to równomiernie i nie pozwolić na powstanie pęcherzyków powietrza. Jeśli obawiasz się zakładania taśmy, możesz kupić specjalną masę, która pozwala na spoinowanie beztaśmowe.