Przęsła używane są w architekturze, inżynierii lądowej, jak i w posesjach domowych. Te ostatnie stanowią główną część ogrodzenia. Są znakiem rozpoznawczym posesji, a także pełnią funkcję ochronną. Szerokie rozpiętości przęseł oraz trwałość sprawiają, że ogrodzenia są funkcjonalne, bezpieczne i estetyczne. Poznaj ich najważniejsze cechy.
Przęsła w architekturze. Jaką pełnią funkcję?
Przęsła to pionowa przestrzeń między dwoma filarami lub kolumnami, zwykle podtrzymującymi łuk. Ta modułowa struktura była bardzo ważna dla architektury gotyckiej i średniowiecznej. W przypadku klasycznego sklepienia krzyżowego przęsło można rozpoznać jako prostokątną konstrukcję ograniczoną czterema filarami, na którym spoczywa sklepienie. W budynku poziomy podział przęsła będzie zasadniczo wyznaczany przez poszczególne kondygnacje mieszkalne.
Przęsła ogrodzeniowe i panele ogrodzeniowe
Z uwagi na zastosowanie gotowych elementów przęsła ogrodzeniowe są bardzo szybkie w montażu. Za ich pomocą można uzyskać całą gamę efektów funkcjonalnych i estetycznych. Bardzo dużą popularnością cieszą się przede wszystkim przęsła ogrodzeniowe metalowe. Warto zaznaczyć, że gruba stal jest niezwykle trwała oraz odporna na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Przęsła metalowe ocynkowane posłużą Ci przez wiele długich lat.
Ponadto panele ogrodzeniowe oferują szerokie możliwości dekoracyjne i idealnie chronią posesję czy otoczenie, jakim jest ogród. Niektóre można nawet zintegrować z projektem ogrodu lub dopasować do bramy.