Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych

Marzy Ci się ustawienie ścianek działowych z płyt g-k, które podzielą za duże pomieszczenie? Sucha zabudowa o zwiększonej odporności to świetne rozwiązanie zarówno do sufitów podwieszanych, jak i wydzielania nowego wnętrza. Dzięki ich możliwościom w aranżacji wnętrz nie ma ograniczeń.

Pamiętaj o wyborze odpowiedniego rodzaju materiału i zobacz, jak zrobić ściankę działową samodzielnie oraz których błędów nie popełniać. Stwórz dodatkowy pokój szybko i przy niewielkim nakładzie finansowym.

Budowa ścianki działowej – od czego zacząć?

Zanim zaczniesz budować ściankę działową, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim, aby taka ścianka powstała, potrzebujesz specjalnych stalowych profili. Do wyboru masz profile poziome (UW), profile pionowe (CW) oraz profile ościeżnicowe (UA).

Wymienione profile są niezbędne do stworzenia ścianki działowej. Specjalny szkielet, do którego przymocujesz płyty g-k będzie stabilny i solidny. Kiedy będziesz wybierać elementy stelażu, pamiętaj, że występują w trzech rozmiarach, z których każdy różni się szerokością. Dobierz profil odpowiedniej szerokości względem wysokości stawianej ściany.

Do budowy ścianki z karton gipsu potrzebujesz odpowiednich materiałów. Ich ilość zależy oczywiście od wcześnie przygotowanego przez Ciebie projektu.

Niezbędne materiały:

  • płyty g-k,
  • profile,
  • wełna mineralna,
  • korki rozporowe,
  • blachowkręty,
  • taśma z włókna szklanego,
  • taśma uszczelniająca.

Poza materiałami musisz przygotować też odpowiednie narzędzia:

  • nóż,
  • piła ręczna,
  • kątownik,
  • poziomica,
  • nożyce do blachy,
  • wiertarko-wkrętarka.

Ściany działowe z płyt kartonowo-gipsowych – zalety

Trzeba zacząć od tego, że żadna ściana nie powstaje tak szybko, jak ta wykonana z płyty kartonowo-gipsowej, a samo jej wykończenie nie jest czasochłonne. Taka konstrukcja jest również znacznie lżejsza od ścian murowanych, więc idealnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Możesz wybudować ją na poddaszu lub użyć jej jako stropu. Dzięki ściance z płyty kartonowo-gipsowej montowanie przewodów, rur oraz każdej innej instalacji wcale nie jest kłopotliwe i trudne. Ostatnią równie dużą zaletą takiej ściany jest fakt, że jej stworzenie jest znacznie tańsze od tradycyjnych rozwiązań. Możesz wykonać ją sam i przy tym zaoszczędzić. Wystarczą narzędzia, materiały, pozytywne nastawienie oraz czas i cierpliwość.

Jakich błędów unikać podczas budowy ścianki z płyt gipsowych?

Postawienie ściany działowej z płyty gipsowo-kartonowej nie jest trudnym zadaniem i można zrobić to samemu. Niestety, jak w przypadku każdej konstrukcji, łatwo popełnić błąd, który będzie nas sporo kosztował. Właśnie dlatego dobrze jest dowiedzieć się wcześniej jakie błędy popełniane są najczęściej. W ten sposób możesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, których naprawa może zabrać sporo czasu i pieniędzy.

W pierwszej kolejności podczas stawiania ścianki działowej musimy utworzyć jej szkielet. To bardzo ważny etap konstrukcji, podczas którego najmniejszy błąd może skończyć się katastrofą. Nieprawidłowa konstrukcja ścianki z płyt gipsowo-kartonowych może zakończyć się zniekształceniem, a nawet pęknięciem ścianki.

Poza tym niezwykle istotna jest izolacja z wełny mineralnej. Dzięki niej cała konstrukcja sprawia, że hałasy są dobrze tłumione. Wypełnienie szkieletu powinno być odpowiednio dobrane do pomieszczenia i być, np. ognioodporne. Do tego warto zaopatrzyć się w taśmę akustyczną, która bardzo skutecznie niweluje przenoszenie drgań. Jeśli nie zdecydujesz się na ten krok, to pamiętaj, że sama ścianka działowa praktycznie nie tłumi dźwięków.

Podczas wyboru profili ścianki działowej musisz pamiętać o odpowiednim dopasowaniu. Ważny jest zarówno ich rozmiar, jak i przeznaczenie. Inne profile będą dobrze sprawdzać się w domkach jednorodzinnych, inne natomiast będą pasować w dużych halach i magazynach. Im ściana będzie wyższa, tym profil musi być szerszy, aby konstrukcja była stabilna.

Oprócz tego miej na uwadze wybór materiału, który jest równie istotny. Pomieszczenia, w których występuje duża wilgotność, potrzebują profili, które będą odporne na korozję.

Ścianka działowa z karton gipsu krok po kroku

Stworzenie ścian działowych można w skrócie ująć w dwóch dużych etapach. Najpierw musisz stworzyć konstrukcję, a następnie przymocować do niej płyty gipsowo-kartonowe. Oto krótki poradnik postawienia ścianki g-k.

Krok 1. Rozrysowanie linii zabudowy

Zanim zaczniesz montaż instalacji, pamiętaj o rozrysowaniu linii profili stalowych na podłodze, suficie oraz ścianach. Kiedy to zrobisz, dotnij wszystkie profile tak, aby pasowały do wytyczonych linii. Następnie przyklej do nich taśmę uszczelniającą.

Krok 2. Przytwierdzenie dociętych metalowych profili

Na tym etapie prac należy przymocować wszystkie docięte elementy. Poziome profile przymocuj do podłogi oraz sufitu, natomiast pionowe do bocznych ścian. W tym celu wykorzystaj kołki szybkiego montażu i umieść je maksymalnie co 80 cm. Kiedy to zrobisz, uzupełnij ramę pionowymi profilami i ustaw je w odległości nieprzekraczającej 60 cm.

Krok 3. Miejsce na drzwi

Jeśli chcesz, aby Twoja ściana działowa miała miejsce na drzwi, to właśnie w tym momencie jest czas na ich wyznaczenie. Zakończ najpierw rozstaw profili pionowych i wybierz miejsce, w którym będą drzwi. W ich miejscu na podłodze oraz suficie przytwierdź specjalne kątowniki, a następnie przykręć do nich profile ościeżnicowe. Użyj poziomej listwy, aby wyznaczyć górną granicę drzwi i przykręć ją do profili ościeżnicowych. Pamiętaj o wypełnieniu nadproża pionowymi listwami.

Krok 4. Docięcie płyt kartonowo-gipsowych

Skoro montaż profili metalowych mamy już za sobą możemy, jeśli to konieczność, dociąć odpowiednio płyty g-k. Po ich dopasowaniu czas na montaż płyt gipsowo-kartonowych. Przykręć je blachowkrętami do profili. Najlepiej, jeśli zaczniesz robić to od jednej strony ścianki. Jeśli ścianka działowa ma drzwi, to należy pamiętać, aby łączenie dwóch fragmentów płyty odbywało się w strefie nadproża.

Krok 5. Okablowanie

W tym momencie montażu nie zapomnij o okablowaniu. Przewody elektryczne umieść w profilach, natomiast kable, które mają wyjść na zewnątrz, przeciągnij przez otwory wykonane w płytach.

Krok 6. Wypełnienie wnętrza materiałem izolacyjnym

Jeśli jesteś pewien, że całe okablowanie znalazło się już pomiędzy ściankami, to czas na wypełnienie wolnej przestrzeni wełną mineralną. W ten sposób stworzysz izolację akustyczną. Po wszystkim możesz przykręcić płyty po drugiej stronie ścianki i stworzyć zamkniętą przestrzeń.

Krok 7. Zamocowanie puszek i zaszpachlowanie połączeń

Po przykręceniu wszystkich płyt gipsowo-kartonowych czas zamontować puszki na przewody w ścianie. Na łączeniu regipsów nałóż taśmę z włókna szklanego, a następnie ją zaszpachluj. Pamiętaj, aby masy szpachlowe nałożyć również na miejsca wkrętów. Nałożenie dwóch warstw to konieczność, oczywiście w odpowiednim odstępie czasu. Po wszystkim wyszlifuj ścianę, dokładnie ją odpyl i zagruntuj.