Wole oko to małe okienko, które może być owalne lub okrągłe. Stosowane najczęściej w połaci dachu lub w ścianie budynku. Nierzadko wole oko w swoim przeznaczeniu służyło do pośredniego oświetlenia pomieszczeń. Konstrukcja wolego oka przyjęła się na statkach i okrętach ponad nazwą bulaj.

Wole oczko w konstrukcji Twojego domu. O czym warto pamiętać?

Wole oko mocno zwiększa koszt wykonania dachu, a mimo to nadal jest bardzo popularne. Pamiętaj, że budowa wolego oka powinna rozpocząć się dopiero po wykonaniu całej więźby dachowej. Warto zwrócić również uwagę na odpowiedni kąt spadku połaci dachowej. Podczas budowy wolego oka ta część jest bardziej płaska i nie należy o tym zapominać.

Wole oko to trudna i skomplikowana dekoracja. Przy jego wykonaniu istotny jest kształt łuku czołowego. Należy go starannie zaprojektować i uwzględniać odpowiednie proporcje dla danego typu dachówki. Możesz potraktować wole oko jako rodzaj lukarny, czyli nadbudówki, której konstrukcja wsparta jest na więźbie dachowej.

Pokrycie wolego oczka

Dach z wolim okiem bywa skomplikowany. Należy pamiętać, aby wybrać odpowiedni materiał pokryciowy, który umożliwi krycie powierzchni krzywoliniowych. Najlepiej sprawdzą się więc elementy drobnowymiarowe, czyli np. dachówka karpiówka. Dobrą opcją będzie również wybór dachówek zakładkowych.

Dachówki karpiówki

Wybór dachówki karpiówki to zawsze dobra opcja, gdyż są one najbardziej uniwersalne. Świetnie nadają się nawet na zwarte lukarny, których proporcja wysokości do podstawy wynosi 1:5. Bez problemu pokryjesz nimi nie tylko płaskie połacie, ale również bardziej skomplikowane powierzchnie.

Dachówki zakładkowe

Liczba dachówek zakładkowych powinna być taka sama na połaci dachu jak w rzędzie na łuku. W ten sposób zachowasz zgodność wzoru pokrycia i szczelność połączeń każdej z dachówki na zamkach.