Elewacja w stylu angielskim

Co sprawia, że elewacja w stylu angielskim ma tak duże wzięcie? Jak to się dzieje, że szukając inspiracji domu nad Wisłą sięgamy po elewacje domów z Wysp Brytyjskich? Skoro jesteś tu z nami, to znak, że i Tobie chodzi po głowie fasada (a pewnie i wnętrze) wzorowane na budynkach z Albionu, mieszczących się gdzieś wśród sielskich, angielskich wzgórz i miasteczek.

Projekt domu w stylu angielskim. Co go wyróżnia?

Ściany budynku mieszkalnego potrafią zdradzić styl, w jakim powstał. Wystarczy popatrzeć na elewację domu, która w przypadku nowoczesnego domu w stylu angielskim wyraża przywiązanie do dzikiego kamienia. Dzikiego w tym sensie, że nie jest to kamień naturalny. Sztuczny kamień zastępuje ten występujący w przyrodzie, bo tak jest taniej, szybciej i łatwiej.

Natomiast w przypadku dawnych, tradycyjnych domów, mamy do czynienia z budulcem w pełni naturalnym. Oczywiście nie wszędzie znajdziemy ten sam rodzaj kamienia, co wynika z geologicznej przeszłości Wysp Brytyjskich. Dla przykładu w Walii lubowano się w łupku, bardzo powszechnym w tej części kraju.

Jaki by nie był, kamień na elewacji domu prezentuje się niezwykle schludnie i estetycznie. Potęguje wrażenie solidności i trwałości, daje poczucie bezpieczeństwa. Tak samo jest wtedy, gdy na elewacji budynku znajdzie się dziki kamień.

Anglicy, poza kamieniem, równie chętnie posiłkowali się cegłą (a dziś płytkami, które mają je imitować), jak również drewnem (dziś zastąpionym przez deski kompozytowe – są wytrzymałe, odporne na zamienne temperatury, pięknie się prezentują).

A gdy okładzina ścienna daje tak wiele możliwości aranżacji przy wykorzystaniu naturalnych materiałów (lub ich współczesnych odpowiedników), okazuje się, że styl angielski jest bardzo szerokim pojęciem.

Pewne cechy są wspólne, pozostałe zróżnicowane, ale zawsze zwieńczone charakterystycznymi elementami dekoracyjnymi.

Elewacja domu w stylu angielskim

W Wielkiej Brytanii, szczególnie na przedmieściach, spotkasz projekty domów w stylu gregoriańskim, w stylu Tudorów, styl wiktoriański, jak i wykończenia w znacznie mniej wyszukanym stylu.

Elewacja w stylu angielskim niejedno ma imię, na co poza budulcem składa się także epoka, w której powstawały i z której czerpią architektoniczne inspiracje. W tych mniej wyszukanych domach w stylu angielskim na fasadach króluje drewno. Konkretnie deski ułożone poziomo.

Dziś, jak już wiesz, drewnianą deskę da się z powodzeniem zastąpić kompozytową. Fasada domu nie straci ani odrobiny na wyrazistości i wierności oryginałowi.

Dom w stylu angielskim gregoriański

Na elewacji gregoriańskiego domu w stylu angielskim występują nawiązania do motywów antycznych. Na okładzinie ściennej, wykonanej z cegieł, dostrzegalne są gzymsy i sztukaterie. Dziś coś podobnego można odtworzyć z pomocą gotowych zestawów okiennych w stylu angielskim:

·        Zestaw okienny w stylu angielskim ZEN4

·        Zestaw okienny w stylu angielskim ZEN3

·        Zestaw okienny w stylu angielskim ZEN2

·        Zestaw okienny w stylu angielskim ZEN1

Poprawnie umieszczony gzyms nie tylko pięknie się prezentuje, lecz podnosi skuteczność odprowadzania wody z elewacji. W rezultacie dłużej zachowuje klimatyczny wygląd. Powyższe elementy sztukaterii elewacyjnej dla domu w stylu angielskim wykonywane są ze styropianu pokrytego tynkiem sztukatorskim.

Gzymsy i sztukaterie powinny stać w kolorystycznej opozycji do barw elewacji, stając się wyróżniającym się punktem na fasadach domów w stylu angielskim.

Elewacja w stylu angielskim korzysta też z kamienia naturalnego. Taki dom w stylu angielskim przypomina małą warownię i niesie wrażenie przenoszenia się w czasie za każdym razem, gdy przekraczasz jej próg.

Angielski styl z epoki Tudorów

Angielski styl na modłę Tudorów zakłada, że fasada domu ma cegłę. Konstrukcyjnie przypominają zamki oraz sielskie dworki z murem ryglowym. Projekt domu musi zawierać drewno w szkielecie, jak i wypełnienie przestrzeni innym budulcem.

Oryginalnie powinna to być cegła, ale można posłużyć się nowoczesnym zamiennikiem lub wręcz skorzystać z płytek imitujących cegłę. Liczy się finalny efekt, a nie dokładna wierność historycznej modzie. Tak samo rzecz się ma z użyciem kamienia (dziki kamień też wchodzi w rachubę).

Wiktoriański dom w stylu angielskim

Domy w stylu angielskim, które reprezentują epokę wiktoriańską, mają nie tylko ciekawe elewacje, ale i wysoki dach. I dużo w nich drewna. To drewno dodaje budynkowi lekkości, wychodzi poza bryłę oraz poza mury. Tworzy ganki, zadaszenia, okapy i przejścia – elementy silnie oddziałujące na elewacje domów.

Fasady domów zachowujące styl wiktoriański zachwycają formą. Pełno na nich dekoracji, cylindrycznych aneksów, okien wykuszowych, mozaikowych murów, witraży na ścianach, zdobień z kutego żelaza. Mają w sobie coś bajkowego i szlacheckiego zarazem. Taki dom w stylu angielskim jest chyba najbardziej rozpoznawalny z uwagi na malowane elewacje.

W przypadku domów utrzymywanych w tym konkretnym angielskim stylu też spotykamy się z kontrastami. Drzwi, okna, gzymsy, mur i inne elementy wykończenia mają inne ubarwienie, lecz dobór kolorów odbywa się zawsze w przemyślany sposób. Efektem tych starań wizualne arcydzieła. Elewacje domów nakazujące zatrzymać się i popatrzeć.

Wysoki dach, strzeliste formy

Wiemy już, co powinno się znaleźć na elewacji domu. Czas spojrzeć wyżej, czyli na dach. W stylu angielskim nie ma miejsca na blachę, blachodachówkę, ani na powłoki papopochodne. Projekty domów w stylu angielskim nie dopuszczają takich materiałów, pozostawiając pole dla naturalnych materiałów w rodzaju: słomy, łupku i gontu.

Każdy z nich odporny jest na zmienne temperatury oraz kapryśną, angielską pogodę. Jeśli chodzi o formę dachu, to w stylu angielskim dominują te strzeliste, celujące w niebo. Nie powinny więc dziwić wielospadziste dachy, ostro zakończone iglice wieżyczek, ani wysokie zadaszenia nad tarasami.

Co jeszcze ważne, domy budowane w stylu angielskim lubią robić wrażenie starych, zamieszkiwanych od pokoleń. Ten efekt potęgować ma to, co porasta dach. A jest to najczęściej mech, który potrafi oczyszczać powietrze i ma proekologiczne właściwości.