Szpachlowanie płyt gipsowych i ich łączeń jest niezwykle ważne, jeżeli chcemy uzyskać trwały, wolny od rys i pęknięć efekt. Jednak, aby cieszyć się takim rezultatem naszych poczynań, musimy się do tego odpowiednie przygotować. Praca z płytami g-k może być całkiem przyjemna, jeśli tylko odpowiednio do tego podejdziemy. Należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, o których przeczytasz w artykule poniżej. W końcu szpachlowanie standardowe nie musi być wcale takie trudne.
Dlaczego szpachlowanie płyty g-k jest tak ważne?
Szpachlowanie i spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych jest niezwykle istotne z jednego, prostego powodu – jeśli zrobisz to źle, to ściana na pewno zacznie pękać i pojawią się na niej rysy. Wtedy niestety usunięcie problemu nie jest już takie proste. Potrzebna będzie Ci pomoc fachowca, który na ratowaniu regipsów straci sporo czasu, a Ty pieniędzy.
Właśnie dlatego ścianę z płyt g-k należy odpowiednio zaspoinować, zaszpachlować, a na koniec pomalować. Dzięki temu powierzchnia ściany bądź sufitu będzie wyglądać estetycznie. Każde z tych zadań trzeba wykonywać zgodnie ze sztuką, aby móc cieszyć się z gładkich powierzchni ścian.
Spoinowanie płyt gk z taśmą czy bez taśmy?
Odpowiedź jest prosta – zależy. Możemy zdecydować się na masę szpachlową wzbogaconą specjalnymi włóknami. Dzięki nim preparat staje się elastyczny i mocno wiąże ze sobą płyty. Możesz również wybrać tradycyjną metodę i zastosować masę gipsową oraz taśmy do płyty gipsowo-kartonowej. Spośród dostępnych na rynku masz do wyboru:
- Taśmy papierowe – świetne, gdyż odporne na ścieranie i trwałe. Niestety wymagające sporej wprawy w nakładaniu, więc nie są polecane początkującym.
- Taśmy z włókna szklanego – nie są zbyt elastyczne, za to łatwe w aplikacji i odporne na wilgoć.
- Taśmy flizelinowe – zrobione są z bardzo drobnego włókna szklanego, przez co łatwo je uszkodzić. Lepiej, jeśli podczas ich montowania mamy już wprawę w aplikacji podobnych taśm.
Materiały i narzędzia potrzebne do szpachlowania regipsów
Zanim zabierzesz się za szpachlowanie płyt gipsowych, musisz przygotować odpowiednie narzędzia. Wyposażenie się w prawidłowy sprzęt jest kluczowe w powodzeniu tej misji. Sprawdź, za pomocą jakich narzędzi pozwolisz sobie na efekt gładkiej i jednolitej powierzchni.
Narzędzia do szpachlowania
- Strug do fazowania krawędzi – to narzędzie, które świetnie sprawdza się do zaokrąglania krawędzi płyt gipsowo-kartonowych zaraz po ich docięciu do odpowiedniego wymiaru. Z tym urządzeniem płyty będą do siebie pasować, a masa szpachlowa łatwo się rozprowadzać.
- Spoiner do płyt gipsowo-kartonowych – to świetne urządzenie, które pozwoli nam zaoszczędzić trochę czasu. Służy do bardzo szybkiego i precyzyjnego nakładania taśmy zbrojącej. Swoim wyglądem przypomina dyspenser do taśmy. Narzędzie to jest nieocenionym wsparciem podczas montażu płyt w podwieszanym suficie.
- Szpachelka – najlepiej kiedy wybierzesz kilka i w różnych rozmiarach. Ta większa oczywiście świetnie sprawdzi się do nakładania szpachli na dużych powierzchniach. Mniejsze szpachelki to rozwiązanie problemów w rogach i trudno dostępnych miejscach. Z pomocą szpachelki bez problemu rozprowadzisz masę szpachlową w każdej szczelinie.
- Szlifierka – jeśli masz w domu tę ręczną, nie kupuj elektrycznej. Nie ma znaczenia jej rodzaj. Najważniejsze, aby dzięki niej wyrównać powierzchnię ścian i sufitów oraz usunąć nadmiar masy szpachlowej z miejsc, gdzie nie powinna się znaleźć. To niezwykle ważne, gdyż ewentualne nierówności i gródki będą widoczne po pomalowaniu ściany.
- Zestaw do szlifowania – w jego skład wchodzi wygodny uchwyt oraz siatki ścierne z różnym poziomem granulacji. Taki zestaw świetnie wygładza spoiny oraz zaciera krawędzie płyt gipsowo-kartonowych.
Materiały do szpachlowania
- Masy szpachlowe do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych – na rynku jest wiele rodzajów do wyboru. Możesz zdecydować się na gotową masę szpachlową lub taką do rozrobienia. Pamiętaj, że jeśli Twoje doświadczenie jest niewielkie lub zerowe to najlepiej zdecydować się na pierwszą opcję. W ten sposób nie będzie interesować Cię zachowanie odpowiedniej proporcji wody i proszku.Poza tym gotowe masy często wzbogacone są o minerały, które nadają masie większej elastyczności. Zdarza się również, że taka masa oferuje dodatkowe zbrojenie. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się i wybierać dodatkowych akcesoriów, jakimi są, np. taśmy papierowe czy taśmy z włókna szklanego.
- Taśma do spoinowania płyt g-k – służy do łączenia płyt g-k ze sobą. Na rynku dostępne jest wiele ich rodzajów. Taśma papierowa jest trwała i odporna na ścieranie, natomiast taśmy z włókna szklanego są bardzo łatwe w aplikacji, ale za to mało elastyczne. Wybierz te najbardziej odpowiednie względem Twoich umiejętności oraz potrzeb wynikających z samego remontu.
- Preparat gruntujący – nie pozwala na pylenie się płyt oraz ułatwia nakładanie masy szpachlowej.
Szpachlowanie płyt gipsowych krok po kroku
Szpachlowanie łączeń płyt gipsowych, jak i samych płyt gk to wyzwanie, ale przy odpowiednim nastawieniu i doborze narzędzi jest możliwe do zrobienia bez ekipy fachowców. Oto krótki poradnik, który pomoże Ci uzyskać równą i gładką powierzchnię masą szpachlową.
Krok 1. Lekko zaokrąglone płyty gipsowe to podstawa
Pamiętaj, że krawędzie płyt, które do siebie przylegają, powinny być lekko zaokrąglone. W ten sposób tworzy się miejsce na masę szpachlową. W tym celu najlepiej sprawdzi się wcześniej przygotowana przez Ciebie struga.
Krok 2. Zagruntowanie płyt
Wybierz odpowiedni grunt, który przeznaczony jest do powierzchni gipsowych. Pamiętaj, aby sprawdzić w instrukcji, ile warstw jest potrzebnych do uzyskania odpowiedniego efektu. Zwróć również uwagę na sposób nakładania masy szpachlowej. Powinno robić się to poprzecznymi ruchami, aby nie pozwolić na powstanie pustych przestrzeni pod warstwą gruntu.
Krok 3. Szpachlowanie łączeń płyt gipsowych
Teraz czas na szpachelki. Za ich pomocą nałóż masę na uszkodzenia, nierówności, pęknięcia oraz wszystkie łączenia płyt. Zrób to bardzo dokładnie, najlepiej naprzemiennymi ruchami. Ważne jest, aby wykonywać tę czynność do czasu uzyskania jednolitej powierzchni płyt.
Krok 4. Użyj taśmy wzmacniającej
Zanim cała masa zastygnie, pamiętaj, aby zatopić w niej taśmę. Jej środek powinien przebiegać wzdłuż linii połączenia. Starannie dociskaj ją do podłoża tak, aby udało Ci się wycisnąć spod niej nadmiar masy, który oczywiście koniecznie zbierz szpachelką. Pamiętaj, że jeśli wybrałeś masę z dodatkowymi włóknami, to możesz spokojnie pominąć krok z użyciem taśmy.
Krok 5. Nałóż kolejną warstwę masy szpachlowej
Kiedy już taśma jest gotowa, możemy przystąpić do nakładania drugiej warstwy masy szpachlowej. Powinna ona bez problemu zamaskować siatkę. Do jej wykonania użyj szpachelki. Zwróć uwagę, że powinieneś używać tylko czystych narzędzi. Dlatego każdorazowo dbaj o to, aby przetrzeć z masy, kurzu czy pyłu swoje akcesoria.
Krok 6. Spoinowanie narożników wewnętrznych
Pamiętaj, że w narożnikach postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku łączenia płyt. Zacznij od uzupełnienia szczelin masą szpachlową, a następnie zatop w niej taśmę. Tutaj warto zwrócić uwagę na jej rodzaj. Najlepiej, gdyby była to specjalna taśma z wkładką aluminiową, przeznaczona do narożników. Kiedy to zrobisz, nie zapomnij o drugiej warstwie gipsu. Możesz wyposażyć się w specjalną szpachlę do narożników wewnętrznych, która jest odpowiednio wyprofilowana i ułatwi Ci pracę.
Krok 7. Spoinowanie narożników zewnętrznych
Skoro wewnętrzne już były to nie można zapomnieć również o narożnikach zewnętrznych. Je również należy pokryć masą gipsową, a przed nałożeniem drugiej warstwy, sprawdzić poziomicą, czy wszystko jest równo położone.
Krok 8. Szlifowanie płyt gipsowych
Jeśli cała masa pięknie wyschła to czas na szlifowanie powierzchni łączeń. Użyj szlifierki i rób to dokładnie, aż do momentu, w którym łączenia będą niewidoczne. Szlifowanie najlepiej wykonywać kolistymi ruchami. W tym kroku na pewno nie zabraknie pyłu i zanieczyszczeń. Dlatego pamiętaj o zabezpieczeniu swoich oczu oraz dróg oddechowych.