Obróbkę okna i/lub drzwi balkonowych można zlecić ekipie, lecz możesz wykonać ją samodzielnie, oszczędzając trochę pieniędzy. Jak się za chwilę przekonasz, to całkiem łatwe, choć wymaga skompletowania narzędzi, materiałów, rezerwacji czasu, a przede wszystkim skrupulatności i przestrzegania konkretnych wytycznych. Po skończonej pracy z pewnością będziesz z siebie dumny. Zatem do dzieła!
Czego potrzebujesz, żeby obrobić okno?
Kiedy trzeba obrobić okno? Zawsze po wymianie okna na nowe, a także w nowym budynku, gdy w ścianie montowane jest zupełnie nowe okno. Rzecz jasna cały proces najprościej przeprowadzić w drugim z wymienionych przypadków, wtedy komfort pracy jest nieporównywalnie wyższy.
Niemniej życie nie szczędzi niespodzianek. Czasem trzeba się bardziej natrudzić i obrobić okno wstawione w miejsce dotychczasowego. Monterzy z pewnością dokonali uszkodzeń ościeży, czasami dość poważnych, by wydobyć ramę okna.
Żeby poprawnie obrobić okno oraz uzyskać estetyczny efekt, zgromadź wszystko, co wymieniliśmy poniżej. Wtedy niczego Ci nie zabraknie, skończysz też zdecydowanie szybciej. Potrzebne Ci będą:
- płyta gipsowo-kartonowa
- aluminiowe narożniki
- unigrunt w płynie
- klej do przyklejania płyt g k
- gips szpachlowy
- folia malarska
Skorzystasz też z tych narzędzi:
- poziomica
- ołówek
- nóż do cięcia płyt gipsowo-kartonowych
- szpachelka
- miara zwijana
- tarnik
- nożyce do cięcia metalu
- folia malarska
- taśma malarska
- papier ścierny lub siatka do dotarcia gładzi
- pędzel do gruntowania
- wałek
- młotek i przecinak lub młot udarowy
Obróbka okna. Zacznij od zabezpieczenia
Proces zabezpieczenia najbliższego otoczenia okna jest niezwykle ważny, gdy trzeba obrobić okno w budynku wykończonym i zamieszkiwanym. Będzie się przy tym trochę kurzyć (szczególnie sucha zabudowa), będą spadać kawałki tynku, farba lub unigrunt mogą chlapnąć na ścianę albo podłogę. Tego przecież nie chcesz, prawda?
Dlatego w pierwszej kolejności rozłóż folię malarską na oknie, a także na jak największej powierzchni i przyklej ją dokładnie do ściany oraz podłogi w pobliżu obrabianego okna. Pamiętaj, żeby odkurzyć wcześniej powierzchnie, inaczej taśma nie będzie się trzymać. Jeśli pod oknem znajduje się kaloryfer, owiń go szczególnie ciasno. Lepiej żeby kurz i brud nie wpadły pomiędzy żeberka, bo stamtąd trudno je będzie usunąć. Rozłóż jeszcze pod ręką narzędzia, wyznacz miejsce do docinania płyt gipsowo kartonowych.
Przygotowanie i wstępna obróbka
Na początek trochę pracy fizycznej — przyjdzie Ci skuć to, co znajduje się wokół ramy okna, czyli tynki (najczęściej cementowo wapienne), usuwając je dokładnie, na całej powierzchni. Do tego celu użyj młotka i przecinaka lub młota udarowego. Z narzędziami obchodź się ostrożnie, pamiętając o osadzonym już oknie. W pobliżu plastikowej albo drewnianej ramy okiennej zrezygnuj z narzędzia udarowego, posiłkując się tymi ręcznymi. Tak będzie bezpieczniej. Wiedz, że musisz odsłonić gołe fragmenty muru, bo do nich przykleisz przycięte płyty g k.
Skuj także kilka centymetrów tynku za narożnikiem okna, czyli to, co wchodzi już w głąb pokoju. W ten sposób będziesz mieć równe krawędzie regipsów, a ubytek wypełnisz za pomocą kleju, wygładzając wszystko gładzią szpachlową.
Gdy tynk zniknie już z ościeżnicy, dokładnie oczyść odsłonięte powierzchnie. Odkurz je, a fragmenty tynku umieść w wiadrze i wyrzuć.
Uszczelnienie okna poprzez szpachlowanie
Poprawna obróbka okna wymaga zaszpachlowania przestrzeni między ramą okna a krawędzią ściany (zakładając, że wcześniej zostały wypełnione pianką montażową). Ten zabieg wykonaj dokładnie i precyzyjnie, wypełniając wszystkie szczeliny masą klejową przy pomocy szpachelki o szerokości dopasowanej do obrabianej przestrzeni.
Gdy narzędzie będzie za szerokie, trudno Ci będzie precyzyjnie rozprowadzić klej. Po nałożeniu masy, poczekaj, aż zwiąże i dokładnie wyschnie. Czas schnięcia jest różny w różnych porach roku. Najszybciej uzyskuje swój efekt w suche i ciepłe dni.
W kolejnym kroku połóż gładź szpachlową, która zgodnie z nazwą uczyni powierzchnie gładkie i równe.
Docieranie, czyszczenie i gruntowanie
Przed Tobą niewdzięczny etap prac, czyli docieranie. Chwyć papier ścierny lub siatkę, usuń nierówności wokół okna. Pominąć możesz jedynie styk parapetu, bo ten zostanie za chwilę zasłonięty.
Po zakończeniu docierania wyczyść dokładnie szlifowane powierzchnie. Użyj pędzla lub odkurzacza. Całość trzeba zagruntować, żeby farba nie odparzyła i nie odeszła od świeżej gładzi. Skorzystaj z wąskiego pędzla, wcierając unigrunt w otoczenie okna.
Montaż parapetu
Mamy nadzieję, że parapet masz już przycięty na wymiar. Potrzebna Ci teraz będzie pianka montażowa, którą nakładasz na mur w miejscu, w którym spocznie parapet. Najlepsza jest pianka niskoprężna, która nie wymaga dużego nacisku od góry. Po wypoziomowaniu parapetu usuń nadmiar pianki, który mógł wypłynąć szczelinami. Czas schnięcia pianki jest różny, dlatego zapoznaj się z informacją na opakowaniu.
Pomiar powierzchni i przycinanie płyt g k
To, co wykonasz na tym etapie, ogromnie przybliży Cię do końca prac. Z pewnością efekty staną się szybko widoczne. Ale zanim do tego dojdzie, czekają Cię pomiary. Przeprowadź je starannie, w przeciwnym razie stracisz mnóstwo czasu na docieranie płyt, kurząc przy tym niemiłosiernie.
Odmierz odległość od ramy okna do końca tynku znajdującego się w głębi pomieszczenia, odejmując od wyniku 3-5 mm z każdej strony. Te szpary uzupełnisz na koniec klejem, silikonem albo akrylem. Lepiej jednak obrobić okno lub drzwi balkonowe w ten sposób niż potem zmagać się z kłopotliwym, kilkumilimetrowym nadmiarem.
Docięte właśnie płyty ponumeruj lub oznacz w inny sposób, zwłaszcza wtedy, gdy okno lub drzwi otaczają symetryczne powierzchnie.
Mocowanie regipsów
Prawidłowa obróbka okna i/lub drzwi balkonowych przy pomocy płyt gipsowo kartonowych zaczyna się od przyklejenia płyty g k do nadproża (czyli u góry). Przyciętą już płytę posmaruj klejem i przytwierdź do ściany. Weź do ręki poziomicę i z jej pomocą sprawdź, czy przykleiłeś płytę równo, czy wszędzie trzyma poziom. Sprawdź środek, jak i w pobliżu krawędzi okien.
Klej powinien utrzymać płytę, lecz dla pewności możesz posłużyć się podpórką. Po kilku godzinach przyklej drugą warstwę, jeśli to oczywiście konieczne. Drugą warstwę przykleja się wtedy, gdy odległość między murem a oknem jest zbyt duża, a całość prezentuje się niesymetrycznie oraz nieestetycznie.
Kolejnym etapem wykończenia okna jest przyklejenie płyt g k po bokach okna. Przyklejasz je pod kątem prostym do wewnętrznego muru. Raz jeszcze użyj poziomicy, ustawiając płyty w poziomie. Pamiętaj, że tym razem klej nakładasz na ściany, a nie na płyty. Nadmiar kleju powinien wyjść przez krawędzie. Usuń go z pomocą pacy i daj całości wyschnąć.
Nie zapomnij o uzupełnieniu pozostałych ubytków klejem, szczególnie tych skierowanych do wnętrza.
Wypełnienie szczelin i montaż narożników
Pora zamknąć otwory otaczające okna i drzwi oraz przystąpić do wykończenia. Zobacz, czy aby na pewno krawędzie płyt gipsowo kartonowych nie wystają poza krawędzie muru. Gdyby tak się stało, niezbędne jest ich frezowanie, czyli dotarcie na równo. Bez tego nie przymocujesz aluminiowych kątowników tak, jak należy.
Przy pomocy pistolety z silikonem lub akrylem wypełnij szczeliny między ramą okna a płytą g k. Ich nadmiar usuń szpatułką. Obróbka okna wymaga jeszcze osadzenia kątowników. Zmierz więc dokładnie narożniki, przytnij kątownik nożycami i przyklej na krawędzie regipsów, zatapiając je w kleju. Poziomicą kontroluj ich położenie, dociskając łatą lekko, gdyby montaż tego wymagał.
Nadmiar masy rozprowadź na boki, dbając o pełne przykrycie aluminiowych profili. Jesteś już prawie w domu. Na wyschnięty klej nałóż gładź szpachlową i jej również daj wyschnąć.
Szlifowanie masy szpachlowej i gruntowanie
Uwaga, będzie się kurzyć! W ruch pójdzie papier ścierny albo siatka. Dotrzyj dokładnie gładź, wyrównaj szlifowane powierzchnie. Teraz można powiedzieć, że obróbka okna jest już właściwie zakończona. Z pewnością masz za sobą jej najtrudniejszą i najżmudniejszą część.
Na tym etapie odkurz dokładnie ścianę, ościeżnice, okno, otoczenie okna i drzwi balkonowych. Pozbądź się pyłu, bo jeśli tego nie zrobisz, drobne cząsteczki zostaną związane przez unigrunt na ścianie i będą się rzucać w oczy. Nie przykryjesz ich farbą, bo staną się częścią samej ściany.
Po pozbyciu się pyłu ze szlifowania weź do ręki pędzel, by zagruntować ściany wokół okien. Wetrzyj go dobrze, by wchłonął się głęboko i penetrował nowopowstałe powierzchnie.
Obróbka okna kończy się na malowaniu
Farby w wybranym przez siebie kolorze wymieszaj dokładnie, następnie pomaluj nimi ościeżnice, jak i ściany wokół okna lub drzwi balkonowych. Chcesz dobrą radę? Wykorzystaj ten moment na pomalowanie całego pomieszczenia, gdyż nowy kolor może się różnić od już istniejącego, choćby pochodził z tej samej puszki.
Kolory z czasem bledną, ściany kurzą się i brudzą. Skoro masz nowe okno, przemyśl szybkie odświeżenie wnętrza.
Obróbka okna dobiegła końca. Możesz być z siebie dumny i podziwiać swe dzieło.