Szukasz ciekawego pomysłu na aranżację wnętrza i chcesz, aby Twój salon wyróżniał się na tle innych? A może chcesz ukryć nierówności i mankamenty, które psują wystrój i nie pozwalają pomieszczeniu wybrzmieć w nowoczesnym stylu? Niezależnie od powodu nowoczesne sufity podwieszane to świetny sposób na odmienienie wnętrza. Bez względu na to, czy Twój salon należy do wysokich, czy niskich pomieszczeń możesz w nim zamontować podwieszany sufit. Tutaj dowiesz się, jakie są jego zalety oraz otrzymasz wskazówki, które pomogą Ci w samodzielnym montażu.
Sufity podwieszane i ich zalety
Podwieszany sufit to ponadczasowe rozwiązanie, które pięknie przyozdobi sufit w salonie. Jeśli dodamy do niego efektowne oświetlenie, to dodatkowo pomieszczenie uzyska nastrojowego charakteru. Oprócz zalet estetycznych podwieszane sufity mają również sporo praktycznych atutów.
Przede wszystkim podwieszany sufit to doskonałe rozwiązanie, aby ukryć nierówności. Jeśli Twój strop jest krzywy i psuje cały wystrój warto pomyśleć nad rozwiązaniem, które świetnie wyrówna powierzchnię sufitu. Poza tym dzięki maskownicom do rur można w nim ukryć niepożądane elementy.
Kolejną zaletą podwieszanego sufitu jest jego wygląd. Metoda wykonania całej konstrukcji pozwala na swobodne kształtowanie form. Możesz zdecydować się na obniżone prostokąty bądź łuki. Poza tym w suficie podwieszanym możesz zamontować oświetlenie. Tutaj opcji jest naprawdę wiele. Wnęki oświetleniowe, sufit halogenowy czy półki LED to tylko jedne z wielu możliwości.
W sufitach podwieszanych na pewno spodoba Ci się fakt, że są świetnym rozwiązaniem pod względem izolacji całej konstrukcji. Jeśli Twoje mieszkanie znajduje się w bloku to niezależnie czy mowa o salonie, łazience, kuchni czy sypialni taki montaż świetnie wytłumi kroki sąsiada mieszkającego piętro wyżej. Poza tym pozwoli Ci cieszyć się muzyką na własnych warunkach i bez obaw, że sąsiad przyjdzie w odwiedziny z zażaleniem.
Podwieszany sufit w Twoim salonie – wskazówki montażowe
Jeśli chcesz wykonać sufit podwieszany w salonie, to na pewno ucieszy Cię wiadomość, że możesz zrobić to sam. Wystarczy odrobina umiejętności w majsterkowaniu oraz doza cierpliwości.
Jak to w montażu bywa, należy zacząć od projektu sufitu podwieszanego. Zmierz dokładnie pomieszczenie i wyznacz linię przebiegu sufitu, aby dobrać odpowiednią ilość stalowych profili. Kiedy już to zrobisz, najpierw zamontuj te znajdujące się najbliżej ścian. Pamiętaj, że musisz bardzo dokładnie zmierzyć poziom nowego sufitu. Taką konstrukcję najlepiej zaznaczyć na ścianie poprzez narysowanie wypoziomowanych linii. Pamiętaj, że wszystko musi być precyzyjne i równe, wiec na pewno przyda Ci się poziomica.
Korzystając ze sprzętów do pomiaru, rozrysuj bezpośrednio na suficie, najważniejsze elementy z Twojego projektu. Warto zmierzyć sufit w kilku miejscach, gdyż bardzo często pomieszczenia nie są równe, a zamontowanie nowego powinno odbyć się już na właściwym poziomie.
Następnym krokiem jest przykręcenie profilów UD, czyli stworzenie obramowania. Specjaliści zalecają, aby rozstaw profili wynosił od 40 cm do 60 cm. Kiedy już przykręcisz profile, pamiętaj, aby sprawdzić przy użyciu poziomicy czy wszystko jest zamontowane równo.
Jeśli już stworzyłeś ramę to czas na jej wypełnienie. Do tego potrzebne będą profile CD. Dokładnie wyznacz przebieg profili głównych oraz miejsce zamontowania wieszaków podtrzymujących podwieszany sufit. Pamiętaj również o profilach nośnych. Te powinny mieć z obu stron kilka centymetrów luzu. Wtedy cała konstrukcja lepiej pracuje, co ułatwia jej liczne naprężenia.
Jednym z ostatnich, choć wcale nie najmniej ważnych elementów całego montażu jest zadbanie o wolną przestrzeń skończonego stelaża. Przytnij wełnę mineralną i włóż do powstałej konstrukcji. Montaż wełny jest niezwykle istotny. To materiał, który świetnie niweluje odgłosy z piętra, a poza tym ociepla pomieszczenie.
Kolejny etap to mocowanie płyt gipsowo-kartonowych do stelaża. Pamiętaj, aby nie robić tego samodzielnie. Płyty potrafią być naprawdę ciężkie, wiec przyda Ci się asysta i pomoc drugiej osoby, która przytrzyma płytę i pomoże ustawić ją poprawnie. Przykręć płyty i zwróć uwagę na odległość między wkrętami, która powinna wynosić około 15 cm. Niezwykle istotne jest, aby płyty, które ze sobą sąsiadują, nie były przykręcone zbyt blisko. Pozostawienie tzw. szczeliny dylatacyjnej pozwoli na pracę całej konstrukcji.
Na koniec pozostało Ci jedynie na łączenie płyt położyć specjalną taśmę, po czym nałożyć masę szpachlową. Gdy tylko gips wyschnie, pamiętaj o wyszlifowaniu, odkurzeniu oraz wyborze odpowiedniego koloru. Całą konstrukcję możesz pomalować według własnych upodobań.
Nowoczesne sufity podwieszane – ciekawe pomysły na aranżację
Podczas urządzania salonu pamiętaj, że nie tylko ściany warte są przyozdobienia. Sufit podwieszany to niezwykle ciekawe rozwiązanie, które może stać się główną ozdobą Twojego miejsca odpoczynku.
Zaszalej z płytą gipsowo-kartonową
Pamiętaj, że płyty gipsowo-kartonowe o suchej zabudowie są niezwykle podatne na formowanie kształtów. Możesz zrobić z nich dowolną formę – od prostokąta zaczynając, przez owal aż na falach kończąc. Tutaj ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia.
Oświetlenie LED w suficie
Podwieszany sufit można przyozdobić półkami LED, które sprawią, że nadasz swojemu salonowi zupełnie innego charakteru. Poza tym wnętrze będzie sprawiać wrażenie przytulniejszego. Możesz zdecydować się również na wnęki oświetleniowe i dobrać oświetlenie do swoich upodobań. Ciekawy kolor zmieni całkowicie wystrój zarówno w niskich, jak i wysokich pomieszczeniach.
Postaw na szkło oraz drewno
Jeśli nudzą Cię proste rozwiązania to czas na niecodzienne aranżacje. Sufit podwieszany z drewna lub szkła to zawsze dobry pomysł. Wybierając drewno, pozwalasz sobie na stworzenie klimatu, którego nie można porównać z żadnym innym. Stawiając natomiast na szkło, doświetlasz pomieszczenie i sprawiasz, że wydaje się większe.
Proste rozwiązania są najlepsze
Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na dwa oddzielne podwieszane sufity w salonie, możesz otrzymać fajny efekt oddzielenia części wypoczynkowej od gościnnej. Wystarczy, że zamontujesz podwieszany sufit na różnych poziomach i w różnych miejscach. Jeden znajdować się będzie nad kanapą i miejscem do relaksu, a drugi, np. nad dużym stołem, przy którym najczęściej przyjmujesz gości. To łatwy i prosty sposób, który w salonie sprawdzi się bez większego wysiłku aranżacyjnego.