Sufit podwieszany LED w przedpokoju. Instrukcja krok po kroku

Sufit podwieszany jest bardzo powszechnym elementem w biurach, domach czy szkołach. W większości przypadków zakrywa niedokończony obszar lub powstałe wcześniej niedoskonałości. Ponadto dzięki właściwemu oświetleniu może odmienić urok każdego miejsca. Poznaj instrukcje krok po kroku jak zamontować sufit podwieszany LED.

Oświetlenie do sufitu podwieszanego. Czy taśmy LED są odpowiednie?

Przy tak wielu opcjach oświetlenia sufitów podwieszanych może być trudno zdecydować, od czego zacząć. Do wyboru są wnęki oświetleniowe, sufit halogenowy czy półki LED. Warto pamiętać, że podczas instalacji będziesz musiał uwzględnić specjalne potrzeby elektryczne i konstrukcyjne. Ponadto na ostateczną decyzję powinny mieć wpływ nie tylko czynniki ekonomiczne, ale również te wpływające na komfort domowników.

Jeśli chcesz obniżyć rachunki za energię i przyczynić się do ochrony środowiska, oświetlenie LED będzie idealnym rozwiązaniem. Na dłuższą metę wybór taśm LED pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze dzięki minimalnej potrzebie napraw i wymian.

Sufit podwieszany z oświetleniem LED w przedpokoju. Jak zamontować?

Marzy Ci się podwieszany sufit LED w przedpokoju? Możesz zrobić go sam. To nic strasznego! Ponadto nauka montażu sufitu podwieszanego może być satysfakcjonującym doświadczeniem i umiejętnością pozwalającą zaoszczędzić pieniądze. Oto przewodnik krok po kroku, jak skutecznie zainstalować oświetlenie LED w suficie podwieszanym.

Krok 1. Zaplanowanie i zaprojektowanie sufitu podwieszanego

Oświetlenie punktowe LED i sufity podwieszane to częsty widok. Żeby osiągnąć zamierzony efekt, zmierz sufit i narysuj go na papierze milimetrowym, zaznaczając dokładne położenie wszystkich okien i drzwi. Następnie zaznacz kierunek belek stropowych, używając ołówka lub kredy, aby narysować linie belek na suficie.

Style obejmują zarówno podstawowe białe płyty pilśniowe, które można spotkać w przestrzeniach biurowych, jak i piękne dekoracyjne sufity wykonane z tworzywa sztucznego, metalu lub drewna. Rozpakuj panele co najmniej 24 godziny przed instalacją, aby mogły zaaklimatyzować się do temperatury i wilgotności w Twojej przestrzeni.

Działaj precyzyjnie i weź pod uwagę każdy element konstrukcji sufitu podwieszanego. Postaraj się również nie zakłócać aranżacji przedpokoju poziomami, które dodatkowo stworzysz. To miejsce powinno być przede wszystkim praktyczne, a nie jedynie dekoracyjne.

Krok 2. Podwieszanie płyt gipsowych

Kolejnym krokiem jest podwieszenie płyt gipsowych. Do tego użyj wkrętów i przykręcaj je na mniej więcej 60 cm odległości. Takie podwieszenie sprawi, że sufit będzie gładki i niezwykle równy. Możesz wspomóc się poziomicą. Do wyboru masz tę zwykłą lub laserową. Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju, podwieszenie sufitu obniży pomieszczenie o co najmniej 10 cm.

Krok 3. Przykręcanie profili nośnych

Kolejny krok to przykręcenie do sufitu profili nośnych CD. W tym celu musisz posłużyć się kołkami do płyt g-k, czyli z karton gipsu. Kolejno po przycięciu profili zamocuj je w pionie do tych, które są w poziomie. Ich długość natomiast zależy od wysokości wyspy.

Wykonałeś dotychczas wszystkie instrukcje? Nadszedł czas na przykręcenie profili w poziomie, dzięki któremu utworzy się szkielet zabudowy. Na koniec przymocuj również poprzeczne profile wewnątrz szkieletu, aby poprawić stabilność konstrukcji.

Krok 4. Montowanie płyt gipsowych w pionie

Następny krok to zamontowanie płyt gipsowych w pionie. Pamiętaj, że sufity podwieszane mogą być bardzo kruche, dlatego, kiedy konstrukcja osiada i porusza się, sufit podwieszany również się poruszy. Z tego powodu w niektórych przypadkach trzeba dodać dodatkowe wsporniki z drutu nad panelem, aby pomogły w utrzymaniu świateł.

Pamiętaj o otworach w płytach. Bez nich nie stworzysz miejsca dla kabli pod instalację LED. Oprócz tego przed zamontowaniem płyt gipsowo-kartonowych, zobacz, czy przewód jest wprowadzony oświetlenia sufitowego oraz włącznika.

Krok 5. Montowanie płyt g-k na suficie

Dotychczas wszystko działa po Twojej myśli? Jeśli tak to teraz możesz przejść do podwieszania sufitu dwupoziomowego. Po pierwsze nie zapomnij o narożnikach, kiedy wykonujesz montaż płyty gipsowo-kartonowej. Możesz zacząć montować od środka płyty lub jednego narożnika. W końcu nie chcesz mieć żadnych deformacji.

Do przykręcania płyt do profili użyj wkrętów. Tutaj niezbędne może być użycie wkrętarki z nastawnym momentem obrotowym. Na koniec zostało fugowanie. Ten proces wykonasz za pomocą szpachli.

Co jest potrzebne do zamontowania sufitu podwieszanego?

Montujesz sufit podwieszany i nie wiesz, jakie narzędzia przygotować? Oto lista niezbędnych rzeczy, dzięki którym stworzysz podwieszany sufit z oświetleniem LED:

  • taśma miernicza,
  • poziomica,
  • wiertarka,
  • wkrętarka,
  • szpachelka,
  • nóż do metalu,
  • okulary ochronne,
  • rękawice do ciężkich zadań,
  • długopis lub ołówek do zaznaczania,
  • obcęgi,
  • taśma LED
  • pędzel i wałki do malowania.

Oświetlenie LED w suficie podwieszanym w przedpokoju — czy jest Ci potrzebne?

Płyty gipsowo-kartonowe z wbudowanym oświetleniem to jeden z najbardziej poszukiwanych i stosunkowo niedrogich sposobów na nadanie sufitowi wyrafinowanego wyglądu. Korzystając z konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych, możesz eksperymentować z różnymi opcjami oświetlenia, na przykład dostosować liczbę opraw czy ich konfigurację. Taki sufit jest też w stanie rozwiązać różne problemy, które są bardziej powszechne niż myślisz. Takie jak różnice między wysokościami pomieszczeń.

Dzięki  materiałowi izolującemu sufit podwieszany  pozwala dodatkowo  pochłaniać hałas  i  ograniczać rozpraszanie ciepła. Może również poprawić elegancję domu,  skutecznie zasłaniając widok przewodów elektrycznych, rur i instalacji grzewczych. Ponadto wprowadzi lepsze oświetlenie otoczenia dzięki możliwości zamontowania reflektorów i oświetlenia LED. Sufity podwieszane nie powodują także dużych obciążeń konstrukcji. To pozwala  na szybki i bezpieczny montaż,  a jednocześnie łatwy  demontaż.

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych jest w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie, na przykład dla oświetlenia punktowego lub taśmy LED, umożliwiając grę światła, do której trudno dotrzeć w inny sposób.

Wyobraź sobie pięknie rozproszone światło, które wpada do salonu czy sypialni. Panele LED czy tuby zdefiniują całe pomieszczenie. Będą również stanowiły wyraźną definicję dla poszczególnych obszarów domu. Eksperymentuj, ale pamiętaj żeby robić to zawsze z rozwagą i z jak największą dokładnością.