Płyty gipsowo-kartonowe – rodzaje, wymiary i zastosowanie

Chodzi Ci po głowie remont, a może właśnie wykańczasz nowe mieszkanie? Płyty gipsowo-kartonowe stosuje się do stawiania ścianek działowych czy podczas tworzenia sufitów podwieszanych. Dobrze więc wiedzieć, jakie są ich rodzaje oraz czy płyta regips, którą wybierzesz, ma odpowiednią grubość i długość. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów płyt, a ich zalety są nieocenione. Sprawdź, która spisze się najlepiej w Twoim pomieszczeniu.

Co warto wiedzieć o płytach kartonowo-gipsowych?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że za pierwszą płytą kartonowo-gipsową stoi dwóch amerykanów, którzy to w 1894 opatentowali swój wynalazek i zaczęli produkować pierwsze płyty. Konstrukcja regipsów jest niezwykle prosta. Pomiędzy dwoma arkuszami specjalnego papieru znajduje się warstwa gipsu.

To niezwykle popularny, o ile nie najpopularniejszy materiał budowlany na świecie. Najważniejszymi cechami regipsów jest ich łatwość montażu, lekkość, wytrzymała konstrukcja oraz fakt, że taką płytę bardzo łatwo przyciąć do pożądanych rozmiarów.

Regips to rodzaj płyty stosowany do tzw. suchej zabudowy, która wykorzystywana jest przy wykańczaniu wnętrz i która pozwala na uzyskanie szybkich i zadowalających efektów. Niewątpliwą zaletą suchej zabudowy jest fakt, że przy jej używaniu nie musimy długo oczekiwać na podjęcie kolejnych kroków, aby zobaczyć efekt finalny.

Nie ma tutaj miejsca na odparowywanie wody z zaprawy, ponieważ wszystko dzieje się znacznie szybciej i prościej. Dzięki regipsom możesz postawić ściankę działową czy zrobić ciekawie wyglądający podwieszany sufit.

Płyty gipsowe i ich rodzaje

Płyty gipsowo-kartonowe występują w bardzo wielu typach i rozmiarach. Ich oznaczenia i kolory mogą niejednego przyprawić o zawrót głowy. Tym bardziej, jeśli nie mamy zbyt dużego pojęcia, która płyta gipsowa jest, do czego i czy na pewno właśnie ta, którą wybraliśmy, będzie odpowiednia do naszego wnętrza.

Najpopularniejsze płyty gipsowo-kartonowe:

  • Płyty standardowe – są to płyty oznaczane literą A i występujące najczęściej w jasnoszarym kolorze. Są świetne to wykańczania ścian i podłóg w pomieszczeniach, w których wilgotność nie przekracza 70%. Ten rodzaj płyty ma ogromną ilość rozmiarów ze względu na najczęściej spotykany rodzaj regipsu. Ich montaż jest niezwykle prosty. Wystarczy użyć specjalnych wkrętów lub specjalistycznego kleju. Poza tym te płyty gipsowe bardzo łatwo można dociąć i dopasować ich kształt.
  • Płyty wodoodporne – jest to zielona płyta karton gips, która oznaczana jest symbolem H2. Używana jest w pomieszczeniach ze zwiększoną okresowo wilgotnością. Nie może ona jednak przekraczać 85% przez maksymalnie 12 godzin na dobę. Ten rodzaj płyty gipsowej nasączony jest środkiem hydrofobowym, więc wchłania mniej wilgoci. Zielona płyta gipsowa najlepiej sprawdzi się w kuchniach oraz łazienkach, gdyż kontakt z wodą jest tutaj nieunikniony.
  • Płyty ognioodporne – to płyty karton-gips spotykane najczęściej w kolorze różowym i z oznaczeniem F. Są znacznie bardziej odporne na ogień od tradycyjnych płyt. Wszystko to za sprawą wzbogacenia ich dodatkiem włókna szklanego. Dzięki takim rozwiązaniom najlepiej sprawdzają się jako osłona kominków. Nie może ich zabraknąć również w miejscach, gdzie należy zabezpieczyć przed ogniem elementy nośne budynku. Pamiętaj, że płyty g-k ognioodporne nie należy stosować w pomieszczeniach, w których wilgotność jest wysoka.
  • Płyty impregnowane ognioodporne – ich oznaczenie to FH2. Bardzo łatwo je rozpoznać, gdyż są to zielone płyty kartonowo-gipsowe z napisami w kolorze czerwonym. Płyty te są wzmacniane włóknem szklanym oraz nasączone środkiem hydrofobowym. W ten sposób łączą w sobie zarówno cechy ognioodporne, jak i wodoodporne. Ich zaletą przeważającą nad płytami ognioodpornymi jest fakt, że możesz wykorzystać je również w pomieszczeniach, gdzie wilgoć przekracza 85%. Ten rodzaj płyt gipsowo-kartonowych najlepiej sprawdzi się w domkach letniskowych oraz na poddaszu.

Płyta gk – wymiary i jej grubość

Wymiary płyty gipsowej są naprawdę różne i trudno tu nie znaleźć odpowiednich do swojego wnętrza. Najpopularniejsze są te o szerokości 1200 mm. Natomiast najczęściej spotykane długości to 2000, 2400, 2600, 3000 mm. Oczywiście to nie wszystko, co możemy otrzymać od producentów. Wymiary płyt gipsowych potrafią być naprawdę różnorodne i niestandardowe. Jeżeli zależy nam na szybkim wyłożeniu płytami dużych powierzchni to w ofertach sklepów możemy znaleźć nawet takie rozmiary jak 3100 x 1250 mm.

Poza szerokością i długością płyty gipsowo-kartonowej niezwykle ważna jest również jej grubość. Często właśnie ten parametr przesądza o ich przeznaczeniu. Grubość waha się nawet od 3,5 mm do aż 15 mm. Te najcieńsze płyty są bardzo plastyczne, można je łatwo giąć, więc chętnie wybiera się je do wykańczania półokrągłych elementów. Płyty o grubości 12,5 mm świetnie sprawdzają się przy wyrównywaniu sufitów. Natomiast te całkowicie najgrubsze płyty karton-gips najlepiej sprawdzają się podczas wykończenia wnętrz na wielkoformatowych powierzchniach. W końcu im grubsza jest płyta, tym bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Ile waży płyta gipsowo-kartonowa?

Waga płyt kartonowo-gipsowych potrafi zaskoczyć. Poza wymiarami płyty, która ma duży wpływ na wagę, liczy się również fakt czy jest ona impregnowana, czy nie. Płyty impregnowane mają w sobie specjalny środek redukujący pochłanianie wilgoci. To właśnie dzięki niemu są cięższe od standardowych. Większa waga na pewno nie ułatwi nam pracy z płytą i jej montażu, ale za to daje nam możliwość wykorzystania jej do takich pomieszczeń jak: kuchnia i łazienka. Możesz bez problemu wybrać ją do zabudowy umywalek czy kabin prysznicowych.

Płyta gipsowa o bardzo standardowych wymiarach 1200 x 2600 waży około 22 kg. W przypadku płyty o tych samych wymiarach, lecz dodatkowo zaimpregnowanej waga wzrasta o około 1,5 kg.

Zastosowanie oraz zalety płyt karton-gips

Najważniejszą zaletą płyty gipsowo-kartonowej jest fakt, że nie trzeba pokrywać jej gładzią, aby otrzymać efekt gładkiej powierzchni. Jej wszechstronne zastosowanie pozwala na położenie na niej tapety, pomalowanie jej, pokrycie płytkami ceramicznymi lub okładzinami dekoracyjnymi.

Z płytami możesz bardzo szybko ukryć okablowanie oraz instalację czy rury. Możesz również dzięki nim stworzyć sufity podwieszane lub postawić ścianki działowe. Łatwo podzielisz zbyt duże pomieszczenie lub wydzielisz aneks. Co najważniejsze wszystko to zrobisz, nie przemęczając się zbytnio i nie wydając na to fortuny.

Płytę gk kupisz w wielu rozmiarach, ale nie musisz martwić się, jeśli żaden sklep nie oferuje dokładnie takich, jakich potrzebujesz. Można je bezproblemowo i szybko dociąć do pożądanych wymiarów. Poza tym płyta gipsowo-kartonowa jest niezwykle prosta w montażu i wcale nie potrzebujesz do tego wielu lat doświadczenia.

Odpowiednio dobrane regipsy zapewniają odporność na ogień, a Tobie gwarantują bezpieczeństwo. Poza tym świetnie sprawdzają się jako izolacja akustyczna. Wystarczy, że spośród dostępnych rodzajów płyt wybierzesz dźwiękochłonne.

Kolejną zaletą, która ucieszy każdego, jest fakt, że regipsy możemy zamontować przy niewielkim nakładzie finansowym. W zależności od rodzaju płyty cena waha się od kilku do kilkunastu zł/m. Nawet jeśli musimy zakupić akcesoria i narzędzia, to nadal wychodzi nam z tego atrakcyjna cena. Pamiętaj jednak, że jeśli za wykonanie odpowiedzialna będzie ekipa fachowców, to cena znacznie wzrośnie. Taka usługa kosztuje około 70 do 100 zł/m.